CRIKVENICA – Poziv i odgovornost obitelji u suvremenom društvu bila je tema 6. obiteljske škole Riječke metropolije koja je od 17. do 19. listopada održana u Hotelu Omorika u Crikvenici.
"Projekt metropolijske Obiteljske škole, jedinstven u Hrvatskoj, svake godine okuplja sve veći broj sudionika. Ove je godine sudjelovalo 100 bračnih parova i 200 djece s kojom je radilo 25 odgojiteljica. Uz organizatore, predavače i 11 voditelja radionica, Obiteljska škola okupila je gotovo 500 sudionika", rekao je predstojnik Ureda za obitelj Riječke nadbiskupije Ivan Nikolić.
Najveće zanimanje na ovogodišnjem susretu izazvalo je sudjelovanje mr. Stjepana Adanića, državnog tajnika u Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, koji je govorio o odgovornosti društva za obitelj i poticanje nataliteta. Bila je to i prilika za susret biskupa Riječke metropolije s predstavnikom Ministarstva. Riječki nadbiskup i metropolit Ivan Devčić te krčki biskup Valter Župan i porečko-pulski Ivan Milovan iznijeli su brojne prijedloge za bolju suradnju nadležnih državnih institucija s uredima i povjerenstvima za obitelj koja u svakoj biskupiji čine mnogo za očuvanje obitelji. Od preventivnih programa koje pružaju pripreme za brak i u kojima se mladim budućim supružnicima prije primanja sakramenta ženidbe govori o smislu i važnosti obiteljskog života, do programa obiteljskih savjetovališta koja pružaju potporu u kriznim trenucima.
Državni tajnik potvrdio je da Crkva ulaže velike napore pomažući obiteljima te izrazio spremnost da i državne institucije podupru te programe. Premda suradnja i potpora već postoji, svakako još ima mjesta za intenzivnije djelovanje, posebno s ciljem zaustavljanja negativnog nataliteta. Upravo je promjena tog trenda zajednički cilj svih državnih projekta za obitelj, istaknuo je Adanić. Vlada RH sveukupno izdvaja 4 milijarde kuna godišnje za projekte koji pomažu obiteljima, majkama, djeci, nepokretnim ili bolesnim članovima. "Vlada inzistira na tome da obitelj bude temelj društva", rekao je Adanić. Biskupi su podsjetili na nužnost da u potpori obitelji sudjeluje cijelo društvo, a u tome bi veća ulogu trebali imati i mediji. Posebno je bitno stvarati pozitivno ozračje za obitelji s više djece i predstavljati ih i afirmirati kao pozitivne primjere.
S kakvim se društvenim i ideološkim promjenama susreće obitelj današnjice objasnio je mr. Ivan Čipin, demograf s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Iznio je zabrinjavajuće podatke demografskog pada koji su posljedica promjena u društvu. Suvremeni ritam života nametnut u civilizaciji zapada ne podržava obitelji koje žele imati više djece. Predstojnik Ureda za obitelj Varaždinske biskupije mr. Josip Koprek predstavio je djelovanje biskupijskog ureda i govorio o važnosti obitelji u suvremenom društvu te odgovornosti koju obitelj ima u izgrađivanju tog društva. Kao i svake godine svrha obiteljske škole bila je poučavati, izgrađivati, podržavati i povezivati obitelji u njihovim nastojanjima i željama da rade na poboljšanju života i vjere sebe samih, društva i župe.