ZAGREB – Saborski Klub HDZ-a uputio je danas žestoke kritike na Izvješće Hrvatske narodne banke (HNB) za prvo polugodište 2007., najavivši da će ga tek primiti na znanje, te ocjenivši da HNB, kao središnja banka, svojom monetarnom politikom pogoduje uvoznim lobijima, dok u nepovoljan položaj stavlja hrvatske izvoznike i gospodarstvo uopće.
"Takva monetarna politika može stvoriti duboku krizu i veće zaduživanje ionako prezadužene Hrvatske", rekao je Goran Marić (HDZ), prozivajući HNB da precijenjenom kunom od Hrvatske stvara "udobno monopolističko uvozno područje".
HNB-u je zamjerio i da u izvješću nije navela podatke o deviznim pričuvama, zatim obrazloženje zašto su joj za gotovo 40 milijuna kuna rasle materijalne usluge te zašto su joj stope obvezne pričuve značajno veće nego u središnjim bankama EU, a što bi, upozorava, moglo uzrokovati velike ekonomske šokove pri ulasku Hrvatske u EU.
Marić proziva HNB i da nije navela koje je banke i u kolikom opsegu nadzirala te koliko njihovi podatci odgovaraju stvarnom stanju stvari.
"Nemoguće je dobiti odgovore na sva ova pitanja, pa u javnosti dominira stajalište da sve banke u Hrvatskoj nemaju jednak tretman kod HNB-a", rekao je zastupnik Marić.
Oporbeni klubovi, iako su također iznijeli kritike na monetarnu politiku kojom upravlja HNB, ocijenili su da izlaganje HDZ-a u Hrvatskom saboru pokazuje sukob na relaciji Vlada-HNB. "Pozvali" su vladajuću stranku da ne zadire u neovisnost središnje banke u kreiranju monetarne politike.
"HNB je autonomna institucija, neke istupe guvernera Željka Rohatinskog doživljavam hrabrima, kao glas vapajućeg u pustinji, ali upravo radi tih istupa čuli smo ovaj pripremljen nastup HDZ-a koji je zapravo poruka premijera i Vlade", rekao je Damir Kajin (IDS).
Istog je mišljenja i Zlatko Koračević (HNS), koji je ustvrdio kako Marićevo izlaganje u ime Kluba HDZ-a pokazuje namjeru izvršne vlasti da smanji neovisnost HNB-a, iako, kazao je, iz Bruxellesa stižu kritike Hrvatskoj da središnjoj banci mora osigurati veću neovisnost od postojeće.
I Kajin i Koračević zamjerili su HNB-u da politikom održavanja jake kune pogoduje uvoznicima, a u nepovoljan položaj stavlja domaću proizvodnju orijentiranu na izvor.
"Precijenjenom kunom ugrožavaju se hrvatski izvoznici i turizam", rekao je Kajin, dok je Koračević naglasio da se povećanjem uvoza značajno povećava ionako preveliki vanjski dug države, te šalje kriva poruka da je isplativije uvoziti nego proizvoditi.
Ljubu Jurčića (SDP) zapitao je zašto je ministar financija Ivan Šuker nedavno s bankama pregovarao o kamatama, kada je pitanje kamata u nadležnosti središnje banke koja autonomno upravlja monetarnom politikom. "Postavlja se pitanje kakva je uloga ministra financija", rekao je.
Jurčić je upozorio i na monopolistički položaj velikih banaka u Hrvatskoj, koje su u stranom vlasništvu, budući da one stvaraju ekstra profit, a male banke stagniraju i onemogućuje im se razvoj.
"Banke bi trebale dijeliti sudbinu gospodarstva, jer nisu same sebi svrha", kazao je Jurčić. Dodao je kako je nužno da monetarna politika blisko surađuje s fiskalnom, gospodarskom, industrijskom i svim drugim državnim politikama, sve u cilju povećanja plaća i mirovina, kako bi udio hrane u ukupnoj potrošnji građana bio sve manji, čime bi se smanjio i udar inflacije na građane.