ZAGREB – Ukidanje 43 općinska suda, razvlašćivanje ministra pravosuđa u imenovanju predsjednika sudova, uvođenje menadžera u veće sudove i izrada financijskog projekta za sudsku infrastrukturu – potezi su koje novi ministar pravosuđa mora provesti bez odgađanja želi li provesti reformu pravosuđa. Sudstvo je prihvatilo nužnost reforme, pa je njezino provođenje ostalao isključivo političko pitanje, piše Jutarnji list.
o je zaključak sastanka koji je predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin sazvao sredinom prosinca prošle godine, a na kojemu su se razmatrale upravo ove teme. Prisustvovali su predsjednici svih županijskih sudova, predsjednik Visokog trgovačkog suda, Visokog prekršajnog suda i Upravnog suda te predstavnici Europske komisije i Ministarstva pravosuđa.
Ne bi se svi sudovi ukinuli odjednom, nego bi se u tri faze od sadašnjih 107 došlo na 64 općinska suda. Prva faza bi se provela u razdoblju do dvije godine, druga u razdoblju od 5 do 10 godina, a treća u razdoblju do 15 godina. Hrvatin je sve prisutne upoznao s ocjenom Svjetske banke da je sudačka infrastruktura katastrofalna te da se projekt reforme sudačke mreže neće moći provesti ako ga ne slijedi i osiguravanje prostora i uvjeta u kojem bi radili sudovi. "Budući da je Svjetska banka izrazila spremnost da financira reformu, na Vladi je da pripremi projekte".