ZAGREB – Predsjednik Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa Josip Leko danas je, nakon sjednice, izvijestio kako su u protekle dvije godine u 15-ak slučajeva utvrdili sukob interesa.
Članovi Povjerenstva su jednoglasno odlučili da će cjelovito izvješće o radu za dvogodišnje razdoblje prihvatiti na slijedećoj sjednici koja će se održati najkasnije do 15. studenoga.
"Nisam zadovoljan s efektima i s pozicijom Povjerenstva u ovom mandatu, ali jesam s time što je Povjerenstvo steklo pravo građanstva u Hrvatskoj", rekao je Leko nakon sjednice, zamoljen da komentira dosadašnji rad Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa i je li to sve što su mogli učiniti.
Leko smatra kako bi efekti bili i veći kad bi Povjerenstvo u slijedećem mandatu imalo mogućnosti javnosti prezentirati i platiti objavu svojih odluka i tada, dodaje, nikakva druga sankcija u zakonu ne bi trebala biti data Povjerenstvu jer ono prvenstveno djeluje etično i ima za cilj podizati demokratske standarde i ukazivati da je sukob interesa ozbiljan društveni problem.
Upozorio je da Povjerenstvo sada nema svoj razdjel u proračunu, niti je u materijalnom smislu osamostaljen i ocijenio kako to i nije stvar novca nego stvar političke volje. Takvu poziciju je, kaže, morao trpjeti želeći da Povjerenstvo što češće radi.
Na pitanje hoće li itko provjeriti i usporediti imovinske kartice zastupnika na početku i sada, na kraju mandata, Leko je odgovorio kako je obveza dužnosnika da u roku od šest mjeseci nakon prestanka dužnosti daju svoju završnu imovinsku karticu. Naglasio je kako će inzistirati na upućivanju poziva dužnosnicima da su dužni dati svoju završnu imovinsku karticu.
Članica Povjerenstva Marija Bajt (HDZ) je ocijenila kako je Povjerenstvo dijelom odradilo svoju zadaću u okviru mogućnosti.
"Uloga Povjerenstva je da osvijesti sve dužnosnike da znaju da ne mogu privatni interes staviti iznad općeg interesa", rekla je Bajt i ocijenila da je pritom često koristila Balzacovu rečenicu i sama želeći svjedočiti da zakon "ne može biti paukova mreža u koju se hvataju mušice, a prolijeću bumbari".
Član povjerenstva Pejo Trgovčević (HSP) je ocijenio kako bi trebalo promijeniti Zakon o sprečavanju sukoba interesa koji je nedorečen i radi probleme u radu Povjerenstva jer se decidirano ne navodi na koga se sukob interesa odnosi.
Naveo je primjer dva člana Poglavarstva u općini Pučišća kojima je danas Povjerenstvo utvrđivalo jesu li u sukobu interesa ili ne, a nisu se, kaže, dotakli nekih "velikih riba": pojedinih ministara, njihovih pomoćnika, državnih tajnika.
"Trebali bi se baviti pravim sukobom interesa, kada javni dužnosnik iskorištava javnu dužnost za osobni probitak", naglašava Trgovčević i navodi da Povjerenstvo nije imalo mogućnost drugačijeg i boljeg rada, osim da se očituje na pristigle prijave.