ZAGREB – ZERP ili EU – nije samo lažno postavljena dvojba nego je i sama mogućnost takva izbora lažno ponuđena, izjavio je poznati stručnjak za međunarodno pravo dr. Davor Vidas upitan za komentar te teze koja se u posljednje vrijeme često spominjala.
"Samo se jedno od toga može izabrati da bi se doista i imalo – a to je ZERP, jer se članstvo u EU ne dobiva takvim političkim izborima, već pridržavanjem svih uvjeta koji su postavljeni, a fundamentalni među njima je – vladavina prava", tvrdi Vidas.
Po njegovim riječima država koja se, eventualno postavljena pred takav lažni izbor, doista i odrekne međunarodno priznatog prava na ZERP, odnosno gospodarski pojas, koje obvezuje sve članice EU-a, bez iznimke, jer su svih 27 stranke Konvencije UN-a o pravu mora, zapravo pokazuje da je vladavina prava za nju posve relativan pojam, nešto od čega će ona odustati čim je politički, pa čak i protupravni pritisak na nju dovoljno jak.
Takva država, smatra Vidas, pokazala bi da će temeljne postulate EU-a olako zanemariti u korist pragmatičnih, kratkoročnih probitaka, poput hvatanja nekih imaginarnih datuma u tempu pregovora i sličnoga. No, takva bi država pokazala i nešto mnogo opasnije, a to je, kako dodaje, da je lak plijen svakoga jačeg političkog aktera, ovisno samo o tome koliki se pritisak na nju učini. I isto tako, da nije ustrajana, ni dosljedna u provedbi istinskih europskih vrijednosti, napomenuo je.
"Mi, sasvim suprotno od toga, moramo htjeti vjerovati da Hrvatska nipošto nije takva država, nego da je put Hrvatske prema članstvu u EU zapravo put sve jačeg pridržavanja načela vladavine prava, uključujući međunarodno pravo, te poštivanja jednakosti tretmana i, uopće, svih onih vrijednosti koje leže u samim temeljima zgrade Europske unije", izjavio je Vidas i dodao: "Zato svi oni koji, u sadašnjoj situaciji, naglašavaju dilemu ZERP ili EU, te upozoravaju na moguću nužnost izbora jednog ili drugog, govore – kako god se okrene – protiv samih temelja suvremene Europe i njezinih vrijednosti. A te su vrijednosti ono čemu Hrvatska, svojim sutrašnjim članstvom u EU-u treba, dapače, mora, težiti. To je za Hrvatsku ključno, a ne tek puko formaliziranje članstva u EU".
Po Vidasovim riječima ako se sada, upravo na primjeru ZERP-a, pokaže da je tako, onda će i Hrvatska mnogo lakše iznova postati zemlja "eurooptimista". S druge strane, nema boljeg recepta za širenje "euroskepticizma" u hrvatskom narodu od stavljanja pred takve izmišljene "fatalne" izbore poput odlučivanja "ili ZERP ili EU".
"Pitanja vezana uz Jadransko more za Hrvatsku su previše važna, a sutra i za EU, u koju će Hrvatska unijeti ne samo najočuvaniju, nego i najvažniju stratešku obalu Starog kontinenta koja je danas izvan Unije. ZERP je ujedno dio toga vrlo širokog i važnog konteksta. I iz svih je tih razloga danas samo glas za ZERP – glas za EU", tvrdi dr. Davor Vidas, direktor Odjela za pomorstvo i pravo mora norveškog instituta Fridtjof Nansen iz Osla.