ZAGREB – Sadašnji prevladavajući stav hrvatskih političara o tome da se Hrvatska našla pred izborom "ZERP ili EU" – pri čemu zato onda treba izabrati EU – jest pristajanje na lažnu dilemu dalekosežno štetnu po dugoročne hrvatske interese, ističe pravnik međunarodnog ugleda dr. Davor Vidas.
U otvorenom pismu hrvatskim političarima "Nije problem ZERP ili EU – nego bjanko zalog Jadrana", koje jutros dostavio Hini, Vidas ističe kako je tvrdnja da je ZERP kočnica u pregovorima za članstvo u EU tek zamjena teza jer te pregovore "ne otežava primjena međunarodnog prava, nego nasuprot tome – nelegitimni interesi koji tu primjenu žele onemogućiti".
U Hrvatskom će saboru 12. ožujka, kao što je poznato, Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas Hrvatske u Jadranskome moru biti povjeren na još jedno, u samo četiri i pol godine, već četvrto po redu odlučivanje hrvatskim političarima.
"Sigurno je da budućnost Hrvatske jest u EU, ali ona to neće osigurati odustajanjem od primjene svojih prava na moru", upozorava Vidas.
Nedvojbeno je tek, kako smatra, da će Hrvatska na taj način bitno oslabiti svoj položaj na Jadranu, a da za uzvrat nema nikakvih garancija što time postiže na putu prema Uniji, nego samo svoja prava na Jadranu daje u "bjanko zalog".
"Za hrvatske je političare u ovom trenutku ključno uvidjeti da je najveća snaga međunarodnog položaja Hrvatske upravo u geostrateškoj važnosti jadranskog prostora uz koji se proteže 6200 kilometara hrvatske jadranske obale i otoka. Time Hrvatska drži 75 posto duljine svih obala Jadranskog mora i pripadajući morski pojas koji ima pravo i dužnost zaštititi", navodi u pismu Vidas.
Podsjeća da je na istočnojadransku obalu i more upućen velik broj srednjoeuropskih zemalja, ali često i suprotstavljeni interesi i regionalnih i vodećih svjetskih sila.
"Olakim odricanjem od teško stečenih međunarodnih prava, hrvatski bi političari svoju zemlju i narod mogli dovesti u duboko podređen međunarodni položaj, i to ne samo s obzirom na Jadran", ustvrdio je.
Napominje kako je u sadašnjoj situaciji potrebno hitno uvidjeti da je hrvatski narod opredjeljen za Europu, ali i za primjenu hrvatskih prava na Jadranu. "Nema velike dvojbe o tome da bi, pri plebiscitarnom izjašnjavanju, velika većina dala svoju potporu i nastavku pregovora s EU i punom provođenju ZERP-a u skladu s danas važećom odlukom Hrvatskoga sabora iz prosinca 2006.", dodao je Vidas.
Po njegovim riječima takvo opredjeljenje hrvatskog naroda sadrži mandat za odgovorno i promišljeno, štoviše strateško vođenje i proeuropske i jadranske politike – uvijek na temelju međunarodnog prava i načela jednakopravnosti, onako kako to proklamira i sama EU čijom bi punopravnom (a ne samo formalnom) članicom Hrvatska jednog dana trebala postati. Je li hrvatski narod doista tako opredijeljen, lako je provjeriti, i time poduprijeti kako zaštitu hrvatskih prava na Jadranu, tako i povjerenje u hrvatski europski put i politiku koja ga na tom putu vodi", stoji u Vidasovu otvorenom pismu hrvatskim političarima.
Dr. Davor Vidas direktor je Odjela za pomorstvo i pravo mora u renomiranom norveškom Institutu Fridtjof Nansen. Kao svjetski priznati stručnjak za pravo mora, uz ino, član je Međunarodnog savjeta Instituta za pravo mora pri američkom Sveučilištu Berkeley, te supredsjedatelj Grupe pravnih stručnjaka za Sredozemno more pri Svjetskoj uniji za zaštitu prirode, IUCN. Izdavačke kuće Cambridge University Press i Kluwer objavile su više njegovih knjiga o zaštiti morskog okoliša, pravu mora i polarnim krajevima, a u Hrvatskoj mu je lani objavljena knjiga "Zaštita Jadrana".