ZAGREB – Udruge za zaštitu okoliša okupljene u Odboru PEPGO (Odbor za problematiku ekološkog postupanja i gospodarenja otpadom) izrazile su danas nezadovoljstvo načinom gospodarenja otpadom u Hrvatskoj, poglavito planiranim projektima gradnje centara za gospodarenje otpadom, te se založili za uspostavu sustava okolišno prihvatljivije proizvodnje i odvojenog prikupljanja otpada.
"Želimo skrenuti pozornost na ovaj kontroverzni koncept gospodarenja otpadom u Hrvatskoj, koji se temelji na gradnji spalionica, spaljivanju otpada u tvornicama cementa i na gradnji centara za gospodarenje otpadom koji su zapravo centri za sabiranje i manipulaciju smećem", rekao je na konferenciji za novinare predsjednik Odbora Željko Šimunović.
Najavio je da će Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva i Delegaciji Europske komisije u Hrvatskoj uputiti zahtjev za pokretanjem projekta "Strateška procjena utjecaja na okoliš centara za gospodarenje otpadom u RH".
Naveo je da su nakon nedavno usvojenog Plana gospodarenja otpadom u Hrvatskoj, županije i Grad Zagreb obvezni do kraja ove godine definirati lokacije centara za gospodarenje otpadom te da se u pripremi projekata njihove gradnje najdalje otišlo u Splitsko-dalmatinskoj županiji, gdje je određena lokacija Lećevica, u Primorsko-goranskoj, gdje je određena lokacija Marišćina te u Istarskoj županiji, gdje je određena lokacija Kaštijun.
Šimunović je istaknuo da planirani centri za gospodarenje otpadom nose niz kontroverzi, a najveća je da su podloga za koncept gospodarenja otpadom temeljen na spaljivanju otpada.
Neodvojeno sakupljeno smeće mehaničko-biološkom metodom u tim se centrima planira razdvajati na dio korišten kao gorivo za su/spaljivanje u cementarama, energanama ili spalionicama, i na "reciklirani" dio biootpada korišten kao polu-upotrebljivi biokompost, predviđen za izravnavanje terena samog odlagališta, rekao je Šimunović.
"Plan gospodarenja otpadom u Hrvatskoj ne pridonosi unaprjeđenju rješenja, jer je napravljen tako da zamagli, a ne da pokaže ispravan smjer u zbrinjavanju otpadom", naglasio je.
Centri za gospodarenje otpadom bi trebali biti mjesta na koje se dovozi odvojeno prikupljeni otpad, koji su tu obrađuje radi stvaranja sekundarne sirovine ili transporta u druge reciklažne centre, rekao je Šimunović te dodao da je jedini primjer takvog ekološkog koncepta uspostavljen na otoku Krku.
"Žalosno je da se u Hrvatskoj u dovoljnoj mjeri ne grade reciklažna postrojenja za dobivanje sekundarne sirovine, pa se čak i dobar dio odvojeno prikupljenog otpada izvozi u inozemstvo ili spaljuje (PET ambalaža, gume, metal)", istaknuo je Šimunović.