Posljednji ispraćaj
Makedonija se oprostila od voljenog pjevača Toše Proeskog koji je u srijedu pokopan u Aleji zaslužnih na Gradskom groblju u Kruševu, u nazočnosti više tisuća građana Kruševa i cijele Makedonije, makedonskog državnog vrha, diplomatskog zbora, gostiju iz Hrvatske i ostalih zemalja regije, a pravoslavni obred pokopa vodili su poglavar Makedonske pravoslavne crkve Stefan i trojica vladika.
"Svi smo u tuzi jer smo izgubili najboljeg i najtalentiranijeg čovjeka čijim se glasom najviše čulo o Makedoniji zadnjih godina a njegova pjesma je prisutna ne samo u našim srcima već i u srcima svih balkanskih naroda" , rekao je patrijarh Stefan i dodao da, iako mlad i slavan, Proeski "nije zaboravio što su muka i siromaštvo i zato je pomagao svima".
O humanitarnom radu Proeskog govorila je predsjednica Crvenog križa Makedonije Suzana Paunova, a o njemu kao građaninu Kruševa predsjednik Vijeća grada Blagoja Blagaduša. U ime umjetnika od cijenjenog pjevača oprostila se glumica Vesna Petruševska.
Premijer Nikola Gruevski je rekao da je Toše Proeski "otišao premlad u legendu ostavljajući za sobom djelo koje trebamo slijediti i poštovati".
"Proeski nas je učinio gordima jer nam je pokazao da je Makedonija hrabra, dostojna i ravnopravna sa svima. Pomagao nam je da prevladamo malodušnost i savladamo osjećaj da su drugi bolji. Toše nam je pokazao da trebamo vjerovati u Makedoniju, da ju trebamo čuvati i voljeti i afirmirati ju dostojanstveno. I zato danas na ovaj tužan dan za makedonsku naciju, na mjestu gdje odajemo počast makedonskim velikanima prošlosti, Makedonija se klanja Toši Proeskom jer nam je vratio vrijednosti i ostavio poruku budućim generacijama", rekao je Gruevski.
U mimohodu pokraj odra od Toše Proeskog oprostili su se i položili svijeće, predsjednik Makedoniji Branko Crvenkovski, predsjednik Sobranja Ljubiša Georgievski, hrvatski veleposlanik u Makedoniji Ivo Kujundžić i konzul u Bitoli Branko Maretić, pjevači Toni Cetinski i Aki Rahimovski, te predstavnici mnogobrojnih međunarodnih organizacija, među kojima Hongvei Gao, voditeljica ureda UNICEF-a u Skoplju, čiji je veleposlanik za djecu od 2004. godine bio i Proeski. Pred odrom su se poklonili i makedonski sportaši. Pokop su pratili mnogobrojni novinari svjetskih agencija i drugih medija.
Glazbeni put Toše Proeskog
Prerano preminuli 26-godišnji makedonski pjevač Toše Proeski, koji je bio jednako popularan u svim zemljama bivše Jugoslavije, putovao je jučer u Zagreb na snimanje engleske verzije jednog svoga hita. Danas je trebao u Poreču snimati spot za pjesmu “Veži me za sebe”, a sutra u Zagrebu jedan TV šou. No, nažalost teškom prometnom nesrećom kod Nove Gradiške jedna velika pjevačka karijera završila je prerano.
Toše je rođen 25. siječnja 1981. u Kruševu, a ljubav prema glazbi pokazivao je još od najranijih dana. Glazbeni talent naslijedio je od roditelja, oca Nikole i mame Domenike. Na prvom nastupu kao desetogodišnjak pjevao je “Ave Mariju” i – rasplakao publiku. Toše je vrhunski glazbeno obrazovana osoba, studirao je solo pjevanje i bio je među najboljim studentima na glazbenoj akadamiji u Skopju. Satove pjevanja uzimao je kod legendarnog Williama Rileyja koji je bio učitelj velikom tenoru Lucijanu Pavarottiju. Također je bio tekstopisac nekoliko svojih hitova, ali i pjesama drugih kolega glazbenika.
Karijeru pop-pjevača započeo je prije 11 godina kada je prvi put sudjelovao na teen festivalu Malfest gdje 1996. i 1997. godine oba puta osvojio prvu nagradu. Njegov glas oduševio je mnoge te je brzo stekao vjerne obožavatelje, a 1998. godine sudjelovao je u makedonskom nacionalnom izboru za pjesmu Eurovizije s pjesmom „Ostani do kraja“. Svoj prvi album „Nekade vo nokta“ objavljuje 1999. godine, a iste godine na Skopje festivalu osvaja prvu nagradu publike s pjesmom „Tvoji poljupci na mojoj bijeloj košulji“, a na ljeto održava prvi samostalni koncert u Skopju. U lipnju 2000. objavljuje novi album – „Sinot Božji“. Na Podgorica Festivalu 2001. godine osvaja 2. mjesto s pjesmom „Nemir“, a u ožujku 2001. u Skopju održava pet zaredom rasprodanih koncerata. U listopadu 2002., objavljuje treći album „Ako me pogledaš u oči“, a u studenom 2002. kreće na prvu veliku turneju. Slijedili su novi uspjesi, a pobjedom na Beoviziji 2003. pjesmom “Čija si”, koja je postala velik hit, počeo je graditi međunarodnu karijeru. Iste godine pobjeđuje na nacionalnom izboru za pjesmu Eurovizije. 2004. u Turskoj predstavlja Makedoniju sa pjesmom „Life“. Godine 2004. objavljuje album „Dan za nas“, četvrti po redu i prvi za teritorij Hrvatske i Slovenije, a 2005. godine objavljuje hit album „Pratim te“, 2006. godine slijedi album „Božilak“ na kojem interpretira tradicionalne makedonske pjesme. U kolovozu 2007. Toše Proeski objavljuje svoj aktualni album „Igra bez granica“ koji već po objavi kritičari u Hrvatskoj nazivaju albumom godine.Posljednji veliki koncert Toše Proeski održao je u Skopju 5.10.2007. godine na gradskom stadionu.
Toše nije nikada zaboravio svoje makedonske korijene, a narodnoj glazbi svoje domovine posvetio je album “Božilak” (“Duga”), na kojem je jedna od najdojmljivijih pjesama “Zajdi, zajdi, jasno sonce”. Toše je u lipnju postao prvi pjevač izvan Hrvatske koji je trijumfirao na Hrvatskom radijskom festivalu. Kazao je tada kako mu službene nagrade nisu bitne, da mu je najvažnija njegova publika. Publika kojoj je i u kratku životu pružio mnogo dobre glazbe, ali i mnogo ljubavi.– Ljubav, tolerancija i to da svoj život živimo kao da ćemo živjeti milijun godina, to nas čini ljudima – kazao je jednom neprežaljeni Toše.
Hrvatska publika i Toše
Hrvatska publika Tošu Proeskog pamtit će ga po čitavom nizu iznimno popularnih pjesama, a s pjesmom „Veži me za sebe“, ove je godine osvojio Grand Prix 11. Hrvatskog radijskog festivala na Hvaru. Toše je hrvatsku publiku posebno oduševio pjesmom „Srce nije kamen“, najemitiranijom pjesmom hrvatskog radijskog etera za 2006. godinu, a srca slušatelja od 7 do 77 definitivno je osvojio svojom posljednjom grandioznom pjesmom „Igra bez granica“. Posljednje dvije godine Toše je održao niz velikih i malih koncerata po Hrvatskoj, a s jednog takvog vraćao se jučer kada je tragično preminuo u prometnoj nesreći u 26. godini života. Posljedni Tošin album "Igra bez granica" izašao je 1. kolovoza, a pjesma koje se trenutno vrti svim radio stanicama i drži prva mjesta top lista je "Ubijaš me usnama". Na promociji posljednjeg albuma u zagrebačkoj Tvornici okupio se ogroman broj obožavatelja, javnih osoba te predstavnika medija čime je Toše još jednom dokazao kako čvrsto drži svoje mjesto na glazbenoj sceni ovih prostora. Također, prvi je inozemni izvođač koji je odnio pobjedu na Hrvatskom radijskom festivalu, a njemu je to uspjelo dva puta za redom. Hrvatskoj javnosti mladi pjevač zapeo je za uho i oko prije dvije godine nakon dueta s Tonijem Centinskim "Lagala nas mala". Ubrzo nakon toga Tošina popularnost u Hrvatskoj raste brzinom munje. Usko je surađivao s Antonijom Šolom, talentiranom pjevačicom, glumicom i tekstopiscem. Snimili su zajedničku pjesmu "Volim osmjeh tvoj" te je Antonija za njegov album napisala nekoliko pjesama od koje je zasigurno najpoznatija "Srce nije kamen", ujedno i tematska pjesma sapunice "Zabranjena ljubav".
Humanitarni rad Toše Proeskog
Toše Proeski bavio se i humanitarnim radom te održavao humanitarne koncerte diljem Makedonije. Nagrađen je humanitarnom nagradom "Majka Tereza" te postao regionalni UNICEF-ov ambasador, a 2004. godine imenovan je Ambasadorom dobre volje te je snimio pjesmu "This World" koja je postala UNICEF-ova himna. Uz sve nanizane uspjehe, Toše je vrhunski glazbeno obrazovana osoba. Bio je student glazbene akadamije u Skopju, a satove pjevanja uzimao je kod legendarnog Williama Rileyja koji je bio učitelj velikom tenoru Lucijanu Pavarottiju. Također, bio je tekstopisac nekoliko svojih hitova, ali i pjesama drugih kolega glazbenika.
Hrvatski obožavatelji koji se nisu zaputili prema Kruševu, od voljenog se Toše mogu oprostiti u Zagrebu u Multimedijalnom centru, u prostorijama HIT Recordsa, njegove izdavačke kuće za hrvatsko tržište, gdje će biti izravni prijenos njegova pogreba.
Većina hrvatskih glazbenika, koji su za danas imali zakazane promocije ili koncerte, otkazali su ih iz poštovanja prema preminulom kolegi.
Knjiga žalosti koja je jučer bila otvorena u zgradi Veleposlanstva Republike Makedonije u Zagrebu poslana je sinoć u Skopje.
Tošina rodna Makedonija je u šoku, ljudi su se nakon vijesti o njegovoj pogibiji spontano počeli okupljati na ulicama gradova, paliti svijeće, moliti i odavati mu posljednju počast, a svi kafići radio i tv postaje počeli su emitirati njegovu glazbu. Odmah nakon vijesti o pogibiji, Toše Proeski proglašen je i počasnim građaninom Makedonije, država je proglasila dan žalosti, parlament je prestao s radom, a javnosti su se obratili predsjednik, premijer i poglavar Makedonske crkve.
Na središnjem skopskom trgu je otvorena i knjiga žalosti u koju su se upisali najviši makedonski dužnosnici, strani diplomati i građani.
Toše Proeski, vodeće ime na međunarodnim glazbenim prostorima ostat će upamćen kao vedra osoba, koja je svu svoju pozitivnu energiju znala prenijeti kako na publiku. Svojim je pjesmama i osebujnim glasovnim mogućnostima ostavio dubok trag u srcima svoje generacije.