ZAGREB – Početak suđenja Branimiru Glavašu i ostalim optuženima za ratni zločin protiv civila u Osijeku 1991. u tzv. slučajevima garaža i selotejp započeo je zahtjevom Glavaševog branitelja Veljka Miljevića za izuzećem predsjednika sudskog vijeća Željka Horvatovića zbog , kako je naveo, sumnje u moguću pristranost.
Miljević
Miljević je naveo da se tijekom svibnja u medijima pojavio niz članaka u kojima se izrazila sumnja u objektivnost suca budući da je kao predsjednik vijeća 1992. godine sudjelovao u donošenju odluke tadašnjeg Vojnog suda u Zagrebu kojom je protiv četvorice pripadnika Zbora narodne garde, obustavljen kazneni postupak kojim su teretili za teško kazneno djelo ubojstva. Miljević je priložio i odluku Ustavnog suda u kojoj se obrazlaže način primjene tadašnjih propisa Zakon o oprostu te smatra da ove okolnosti izazivaju sumnju u nepristranost predsjednika vijeća. Stoga je određena stanka kako bi predsjednica Županijskog suda Mirjana Rigljan razmotrila ovaj prijedlog, a nastavak suđenja zakazan je za 12 sati kada će se znati konačna odluka o ovom pitanju.
Glavaš je na sud doveden iz zatvorske bolnice, a ostali iz zatvora u Remetincu. Svi su u pritvoru od listopada prošle godine. Glavna rasprava trebala bi početi čitanjem optužnice te očitovanjem optuženika o krivnji. Za to su predviđena tri raspravna dana 15., 17. i 18. listopada.
Od početka kaznenog postupka 51-godišnji Glavaš na sve je načine pokušao dokazati da je nevin i da je protiv njega pokrenut politički proces, pa je tako, među ostalim, u više navrata štrajkao glađu. Posljednji potez kojim je izazvao pažnju javnosti i pravosudnog sustava njegova je videoporuka koju je kao pritvorenik uputio članovima svoje stranke HDSSB.
Glavaša i ostale optužene tereti se za ratne zločine protiv civila, odnosno zlostavljanja i ubojstva u garaži osječkog Sekretarijata za narodnu obranu, kojemu je 1991. na čelu bio Glavaš, te za ubojstvo deset civila na obali Drave.
U slučaju "garaža" krunski svjedok odvjetništva trebao bi biti Krunoslav Fehir, koji je na početku istrage i sam bio osumnjičen. On je, kao bivši pripadnik I. osječke bojne kojom je 1991. zapovijedao Glavaš, priznao da je pucao u zarobljenika i svjedočio o Glavaševoj umiješanosti u zločine protiv civila.
Glavaša se u tom predmetu tereti da je odgovoran za zlostavljanje troje srpskih civila te ubojstvo dvojice, Čedomira Vučkovića i Đorđa Petkovića kojemu se od tada gubi svaki trag. Vučković i Petković bili su prisiljeni piti kiselinu iz akumulatora, a nakon toga je na njih pucano. Tada 16-godišnji Fehir pucao je u Vučkovića, a prema nalazima obdukcije, umro je od kiseline, a ne od metaka.
U slučaju "selotejp" Glavaš je optužen da je pripadnicima tzv. uskočke bojne zapovjedio zlostavljanje i ubijanje desetero osječkih civila srpske nacionalnosti na obali Drave.