ZAGREB – Suđenje generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu za zločine u akciji Medački džep nastavljeno je saslušanjem zaštićenog svjedoka broj 18. koji je ustvrdio da nitko od Srba koji su se predali Hrvatskoj vojsci nisu preživjeli akciju u kojoj "niti jedna kuća nije ostala cijela".
Ono što nije stradalo u napadu uništeno je i zapaljeno kasnije, kazao je svjedok, ističući da na jednoj kući u Čitluku još uvijek stoji natpis "Ovo je Hrvatska, ovo jer osveta za Lovinac".
Po svjedokovim riječima, lokalno stanovništvo na području Medačkog džepa uglavnom su bili civili i stariji ljudi. Iako su imali tzv. seoske straže nisu ispalili niti jedan metak, a Gospić su, tvrdi, s punktova u Divoselu i Medku granatirali vojnici iz Gračaca. Rekao je da su na početku sukoba na tom području bili i dobrovoljci iz Srbije. Svjedok je dobrovoljce nazvao "Draškovićevim ljudima" koje su mještani, tvrdi, nakon prve akcije u Divoselu potjerali i više ih nisu htjeli primiti.
Svjedok je nabrojao i više imena žrtava u čijoj je identifikaciji kasnije sudjelovao, a koja su bila izrešetana mecima i djelomično spaljena.
Tako je primjerice pougljenjeno tijelo jedne starice prepoznao po čizmicama i torbi u kojoj su bili nakit i dolari, a drugu jer je bila grbava i na nogama nosila opanke za koje je znao da su njeni.
Nakon napada HV-a lokalno stanovništvo je pobjeglo jer je imalo loša iskustva iz Drugog svjetskog rata, kazao je svjedok, uvjeren da je i među vojnicima koji su 1993. ušli u Čitluk vidio njih 80-ak u crnim uniformama. Optuženi Norac prigovorio je njegovu iskazu rekavši da je u Čitluku postojala satnija od 80 do 100 ljudi koja je imala i artiljeriju. Norac je ustvrdio i da je svjedok tijekom akcije s osmatračnice navodio topničku paljbu po Hrvatskoj vojsci, a lažnom je nazvao i tvrdnju da su u njegovoj 9. gardijskoj brigadi neki vojnici imali crne uniforme.
Suđenje se nastavlja sutra, a imena svjedoka koji bi trebali govoriti o zločinima u prvom slučaju koji je hrvatsko pravosuđe preuzelo od Haaškog suda sudac Marin Mrčela nije želio otkriti ni odvjetnicima.