WASHINGTON – Američki State Department u utorak je objavio godišnje izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu u kojem se, u dijelu posvećenom Hrvatskoj, osim opće ocjene da vlada poštuje ljudska prava svojih građana, upozorava na probleme u pravosuđu, te na slučajeve nasilja i diskriminacije prema manjinama, posebno Srbima i Romima, te prema ženama i homoseksualcima.
"Pravosudni sustav pati od velikog broja zaostalih predmeta, premda je broj predmeta koji čekaju suđenje nešto smanjen", navodi se u dijelu izvješća o Hrvatskoj na 19 stranica. Citiraju se podaci Ministarstva pravosuđa RH iz 2007., prema kojima je na sudovima 1.014.646 neriješenih predmeta, te ističe kako "javnost smatra pravosuđe jednim od glavnih izvora korupcije u zemlji".
Kao posebni problemi navode se zastrašivanje svjedoka na domaćim suđenjima za ratne zločine, te nastavak prakse suđenja za ratne zločine u odsutnosti.
Upozorava se i na praksu Državnog sudbenog vijeća da, ili odbija kandidate ili mjesto ostavlja praznim, kako ne bi imenovalo Srbe za suce, uz podatak da su od 1.930 sudaca u Hrvatskoj 42 Srbi ili 2,2 posto, te još 1,8 posto druge manjine, izvijestila je Hina.
U izvješću se ocjenjuje da hrvatski zatvori ne zadovoljavaju međunarodne standarde, te da su pretrpani i s lošim higijenskim uvjetima.
Kada je riječ o medijskim slobodama, ocjenjuje se da mediji ostaju pod utjecajem vlasti, posebno da su lokalni mediji ranjivi na politički pritisak jer ih je 70 posto u vlasništvo lokalnih vlasti.
"Ustavna zaštita protiv diskriminacije primjenjuje se prema svim manjinama, ali se nastavlja otvorena diskriminacija i šikaniranje Srba i Roma", kaže se u izvješću State Departmenta.
U izvješću se također analizira nasilje prema ženama, uz podatke o broju silovanja, procesuiranju i kaznama, te ističe kako je prema podacima UNDP-a iz 2006. zabilježen trend porasta obiteljskog nasilja.
Kada je riječ o pravima i dobrobiti djece u Hrvatskoj, izdvajaju se teškoće sa školovanjem romske djece, najizraženije u Međimurskoj županiji, uz "segregaciju i lošiju kvalitetu obrazovanja romske djece".
Za diskriminaciju prema homoseksualcima kao primjer se daje napad na Gay Pride paradu u Zagrebu iz srpnja 2007., te "često prisutne uvrede, stereotipne šale i društvene predrasude".
U poglavlju o trgovini ljudima, navodi se kako je Hrvatska i dalje tranzitna točka ali sve više i odredište za prostituiranje djevojka iz Srbije, Moldove i BiH.
State Department analizira i radne uvjete u Hrvatskoj, navodeći kako minimalna plaća od 2.100 kuna bruto ne može osigurati pristojan život radničkim obiteljima, te da je prosječna plaća iz kolovoza 2007. od 4,743 kune također ispod minimalnih troškova života za četveročlanu obitelj, koji su iznosili 5.774 kune.