ZAGREB – Kapetan Rodger MacDonald, glavni tajnik Međunarodne federacije udruga pomorskih kapetana (IFSMA) i Međunarodne federacije transportnih radnika (ITF), svjedočit će u petak u korist hrvatskog kapetana Krste Laptala u žalbenom postupku na 14 godišnju zatvorsku kaznu zbog navodnog krijumčarenja kokaina pred sudom u grčkom gradu Patrasu, priopćila je IFSMA.
Laptalovi branitelji nadaju se da će njegovo svjedočenje pomoći da se ospori presuda iz lipnja koju je ITF ocijenio "fatalnom pogreškom nespojivom sa svim dokazima koji upućuju na Laptalovu nevinost".
Voditelj Laptalovog braniteljskog tima Andreas Nassikas izjavio je kako će MacDonaldsov iskaz sasvim sigurno imati učinka, jer će sudu u Patrasu dokazati kako je nemoguće da kapetan provjeri sve ukrcane predmete na brodu, navodi se u priopćenju.
Zbog štrajka službenika suda u Patrasu u srijedu nije održano zakazano ročište o žalbi na presudu kapetanu Laptalu.
Od tajnika Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH) Predraga Brazzodura doznaje se da bi se rasprava mogla održati u petak, 28. studenoga, kada se očekuje i odluka suda o Laptalovoj žalbi.
Dubrovački kapetan Kristo Laptalo, prvi časnik Konstantin Metelev i vođa palube Narcis Garcia uhićeni su u luci Egion u srpnju 2007., kada je u teretu, među paletama s bananama iskrcanima s njihova broda "Coral Sea", pronađen 41 kilogram kokaina.