LJUBLJANA- Od sredine ožujka do kraja listopada slovensku rijeku Soču posjećuje tridesetak tisuća "raftera" iz europskih država, ali domaći organizatori smatraju da im strane agencije "oduzimaju kruh", pa su pozdravili akciju policije i inspekcijskih službi, te izricanje prvih kazni stranim poduzećima bez dozvole.
"Mislimo da je to pozitivno iako je inspekcija kaznila samo dva prekršitelja i makar je sezona pri kraju", izjavio je u srijedu za ljubljansko "Delo" predsjednik udruge slovenskih organizatora rafting vožnji iz Bovca Adis Horvat. Po njegovim riječima, policija u suradnji s domaćim organizatorima putovanja može doći do podataka o svim stranim tvrtkama koje se neprijavljene bave tim poslom u Sloveniji, a ima ih pedesetak.
Glavna tržišna inspektorica Andrejka Grlić izjavila je da su kažnjene dvije strane tvrtke svotom od preko 4000 eura, ali da su podnijele žalbu sudu.
Slovenski organizatori raftinga navode da su u podređenom odnosu prema stranoj konkurenciji jer moraju poštovati propise i platiti dozvolu od 1200 eura za vodiče, što stranci izbjegavaju i da ih inspekcijske službe sve više kontroliraju od nedavne nesreće na Savi kad je u neorganiziranom spuštanju tom rijekom bilo 13 smrtnih žrtava.
U dolasku na rafting na brzu Soču najagilniji su Česi, Mađari, Slovaci i Nizozemci, a dovode ih njihove agencije koje u Sloveniji plaćaju samo kartu za spuštanje rijekom, a ne i porez. Slovenski mediji navode da organizatori raftinga na Soči zahtijevaju da se uvede propis da je na rijeci potrebno uzeti domaćeg vodiča, kako je to navodno regulirano u Austriji.
Slovenske agencije za iznajmljivanje gumenjaka, kanua i kajaka na Soči godinama su upozoravale na rastući problem strane konkurencije, a u zadnje vrijeme sve je više i upozorenja da stranci, osobito Britanci koji kupuju nekretnine oko Bledskog i Bohinjskog jezera, svoje kuće također daju u ilegalni turistički najam i tako ljute poštenu domaću konkurenciju.