Zagreb – Hrvatski sabor sinoć je odlučio ne odobriti skidanje imuniteta Branimiru Glavašu za pritvaranje, čime mu je omogućio obranu sa slobode, a imunitet mu je skinuo za nastavak kaznenog postupka.
Za prijedlog Mandatno-imunitetnog povjerenstva da se Glavašu ne skine imunitet za pritvor glasovao je 81 zastupnik, 49 ih je bilo protiv, a tri suzdržana, dok je odluka da mu se imunitet skine za nastavak suđenja donesena sa 132 glasa za i jednim suzdržanim.
MIP je Saboru predložio da Glavašu skine imunitet za nastavak kaznenog postupka zbog optužbi za ratni zločin, ali i uskrati odobrenje za pritvaranjem Glavaša za trajanja njegovog zastupničkog mandata, uz obrazloženje da mu treba omogućiti obranu sa slobodu "jer to ne može utjecati na ishod postupka".
Upravo takvo obrazloženje da Glavaševa obrana sa slobode ne može utjecati na ishod postupka sporna je zastupnicima SDP-a, HNS-a i IDS-a, koji tvrde da se takvom odlukom Sabor protuustavno miješa u sudsku vlast. Zbog toga su i glasovali protiv prijedloga da Glavašu ostane imunitet za pritvor.
Ivo Josipović (SDP) u raspravi je takvo obrazloženje MIP-a nazvao meritornim i ocijenio da prelazi okvire Sabora te zadire u neovisnost pravosuđa.
Vesna Pusić (HNS) ustvrdila je da Sabor takvom odlukom prejudicira odluku suda dok Glavašu traje suđenje, istaknuvši kako je Sabor već donio odluke da se Glavašu skine imunitet i za pritvor i za suđenje, upravo uz obrazloženje da parlament nema ovlasti odlučivati treba li Glavaša pritvarati ili ne, već tu odluku prepustiti sudu.
Takvo je obrazloženje, podsjetila je, tada prihvatio i vladajući HDZ, a od tada do danas, osim što su održani izbori, nikakve se okolnosti, kaže, nisu promijenile, pa je na Saboru da potvrdi svoje ranije odluke.
S takvim se stavom nije složio Vladimir Šišljagić iz HDSSB-a, stranke s čije je liste Glavaš ušao u Sabor, istaknuvši kako su se, zbog činjenice da je Glavaš izabran za zastupnika, da je tužiteljstvo ponovno tražilo skidanje imuniteta, okolnosti itekako promijenile. Da je tako, dodaje, svjedoči i činjenica da je u 14 mjeseci Glavaševa pritvora završena istraga, ispitani su svjedoci, i u tijeku je glavna rasprava.
Skidanju imuniteta za pritvor usprotivio se i HSP-ovac Anto Đapić koji smatra da nije bilo pravo razloga za odobrenje pritvaranja ni 2006., te da se od tada moglo izbjeći mnogo mučnih i dramatičnih situacija. Podsjetio je da optuženici protiv kojih se u Hrvatskoj vode procesi za ratne zločine nisu svi pritvoreni i ocijenio kako bi bilo dobro da se i drugim Glavaševim suoptuženicima omogući obrana sa slobode.
SDP-ovac Nenad Stazić sumnja, pak, da se razlog odbijanja Glavaševa pritvaranja i HDZ-ove promjene mišljenja krije u predstojećim izvanrednim lokalnim izborima u Osijeku.
Damir Kajin (IDS) smatra da nedavni razgovor savjetnika ministra unutarnjih poslova Vladimira Fabera sa sestrom Glavaševe suoptuženice Gordane Getoš-Magdić "daje naslutiti da je u pozadini slučaja Glavaš bilo i puno politike".
"Tko ima pravo usmjeravati svjedočenja? Postavlja se pitanje je li to uobičajena praksa", rekao je Kajin, ocjenivši da je riječ o blamaži sustava, te da bi Sabor trebao odaslati poruku "ne pakirati i ne prejudicirati sudske odluke kao što je prije nekoliko dana učinio mandatar Ivo Sanader".
Zauzeo se da se Glavašu skine imunitet i za suđenje i za pritvor, "jer pravosuđe ne smije popustiti pod pritiskom ucjene, pa ni ucjene štrajkom glađu".
Na Kajinovu opasku da je svjedokom događaja u Osijeku 1991. bio potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks, Šeks je uzvratio kako bi zastupnik trebao biti precizan kada govori o tako osjetljivim stvarima.
"Tako izrečeno to se može svakako interpretirati. Ja sam predložen za svjedoka u tom postupku i ne smijem o njemu govoriti, ali ne smijem dopustiti ni da ostane u zraku da sam znao za kaznena djela i da iz toga proistekne moja kaznena odgovornost", rekao je Šeks.
Pred Saborom je prisegnuo Boris Klemenić koji će u HSS-ovim zastupničkim klupama zamijeniti ministra poljoprivrede Božidara Pankretića.
Sabor je imenovao Odbor za vanjsku politiku na čelu s predsjednikom Mariom Zubovićem (HDZ), a potpredsjednik je Tonino Picula (SDP).
Predsjednik Sabora Luka Bebić zaključio je izvanrednu sjednicu Sabora, a zastupnicima je poručio da se dobro odmore do nastavka zasjedanja polovicom veljače.