LJUBLJANA/BRUXELLES – Slovenska politika ocjenjuje kao ohrabrujući znak izjave hrvatskog premijera Ive Sanadera o zamrzavanju primjene ZERP-a za članice Europske unije, ali istodobno postoji i rezerviranost, javljaju u ponedjeljak navečer slovenski mediji prenoseći izjave slovenskih političara.
Ured premijera Janeza Janše ne želi komentirati najave sve dok Sabor ne donese odluku, a ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel izjavio je u Bruxellesu da je ZERP pitanje kredibilnosti hrvatske Vlade i Sabora zbog dogovora iz 2004. godine, prenijele su u ponedjeljak navečer slovenske televizijske postaje.
Komentirajući najave o mogućem zamrzavanju ZERP-a, predsjednik oporbenih slovenskih Socijalnih demokrata (SD) Borut Pahor rekao je da to sugerira da se premijer Ivo Sanader odlučio za europsku, a ne nacionalističku politiku, te da je koristilo i njegovo upozorenje da će Europska unija inzistirati na ukidanju ZERP-a za članice i da Hrvatsku treba "udariti po prstima", prenosi Hina.
Slovenski europarlamentarac Jelko Kacin izjavio je pak da Hrvatska treba napraviti "cijeli korak, a ne pola koraka", ako želi da napreduju njeni pregovori s EU-om. Predsjednik Nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič izjavio je da su najave o privremenoj suspenziji primjene ZERP-a za članice "manevar zavaravanja" hrvatske strane i da Hrvatska preko ZERP-a može "blokirati" dolazak stranih brodova u luku Kopar zbog čega bi ona mogla imati štete.
Najava hrvatskog premijera Ive Sanadera da je Hrvatska spremna suspendirati odluku o primjeni ZERP-a ako će on nastaviti usporavati proces priključenja Europskoj uniji "odlična je vijest u svakom pogledu", rekao je u ponedjeljak talijanski podtajnik za vanjske poslove Famiano Crucianelli odgovarajući na pitanja novinara po završetku sastanka ministara vanjskih poslova zemalja EU-a.
"S obzirom da me je to mučilo posljednjih dvadeset mjeseci ne mogu a da to ne pozdravim s velikim zadovoljstvom", rekao je Crucianelli izrazivši želju da će se parlament u Zagrebu o tom prijedlogu pozitivno očitovati.
"Nastavljamo podržavati pristup Hrvatske EU-u a to smo činili unatoč problemima ove naravi, uvjereni da ćemo dijalogom postići ovaj rezultat", rekao je podtajnik talijanskog ministarstva vanjskih poslova istaknuvši da suradnja između Italije, Slovenije i Hrvatske "može predstavljati izvanrednu priliku, posebice za sjeverni Jadran", izvijestila je u ponedjeljak agencija ANSA.