ZAGREB – Upravljanje migracijama jedan je od modernih izazova kojima se danas bave moderna društva, rekla je Lovorka Marinović iz Međunarodne organizacije za migracije.
Danas apeliramo na države i pojedince da pokažu više tolerancije, poštovanja i pravde prema migranatima koji su, uglavnom zbog siromaštva i kršenja ljudskih prava, prisiljeni emigrirati i koji su najčešće žrtve trgovanja ljudima, rekla je Marinović.
Marinović
Rezultati provedenog istraživanja o prilagodbi žena iz bivšeg SSSR-a koje su se doselile u Hrvatsku, pokazali su da je veoma prisutno zlostavljanje u obitelji, diskriminacija i neki oblici nasilja na radnim mjestima. Ispitanice su visoko obrazovane žene do 40 godina starosti koje su došle radi sklapanja braka i koje su pri prilagodbi društvu doživjele probleme.
Prema posljednjim procjenama u svijetu oko 200 milijuna migranata od čega 15 do 20 posto ilegalnih, a više od polovice ukupnih migranata čine žene. U Hrvatskoj migranti čine tek oko 0.8 posto ukupnog stanovništva, od čega je najviše njih došlo iz susjednih nam zemalja, a 499 osoba iz Sjedinjenih država. Sunčanica Skupnjak Knapić iz IOM-a istaknula je da je u Hrvatskoj ipak još uvijek pozitivan trend, odnosno da u našu zemlju još uvijek više dolaze, nego odlaze.
Istaknuto je i da su pravni propisi u Hrvatskoj nepotpuni što se tiče ove tematike, a posebice one odredbe koje potiču migraciju, sprječavanje diskriminacije itd. Zanimljivo je da se broj ilegalnih migracija smanjio 2007. u odnosu na 2006. godinu i to za 13 posto, a od 1997. do jučer u Hravtskoj je zahtjev za azilom podnijelo 881 osoba, a tek jedan od tih zahtjeva riješen je pozitivno.