ZAGREB – Nakon što je iz inozemstva počeo pristizati izborni materijal, GONG je u proteklih desetak dana obavljao uvid u izborni materijal i to s ukupno 68 biračkih mjesta, od čega 30 u Bosni i Hercegovini. Utvrđen je niz mjestimičnih problema, posebice s osobama na popisu birača koje su preminule, kao i s glasovanjem birača za pogrešnu izbornu jedinicu, primjerice samo za prvu ili jedanaestu bez obzira kojoj izbornoj jedinici birači pripadaju.
Problem neažuriranih popisa birača najvećim se dijelom odnosi na birače u inozemstvu za koje je vrlo teško dobiti informacije gdje se nalaze i tko je od njih preminuo. GONG smatra da se radi o najmanje 20 posto preminulih „birača“, rekao je GONG-ov Dragan Zelić.
Zelić
Najviše slučajeva u kojima su na popisu birača bile osobe koje su preminule, a nakandnom provjeru se utvrdilo da su te osobe zaokružene da su izašle na glasovanje, ima u SAD-u, BIH i Srbiji. U GONG-u ističu da krivnja zbog ovih pogrešaka ne leži na institucijama koje su nadležne za vođenje popisa birača. Gradski ured za opću upravu Grada Zagreba, koji je nadležan za te popise, nije u mogućnosti doći do podataka i potvrdi o umrlim hrvtaskim državljanima koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, a bez toga ne smije brisati iz popisa osobe koje su možda preminule, ističu u GONG-u.
Iako se stanje u izbornim materijalima pokazalo boljim nego na proteklim izborima za predsjednika RH 2005. godine, u GONG-u ističu da ne mogu biti previše zadovoljni. Stoga su pozvali nadležne institucije da što prije riješe probleme s popisom birača za inozemstvo te da se edukaciji biračkih odbora posveti što više pažnje.