WASHINGTON – Hrvatski premijer Ivo Sanader doputovao je u nedjelju navečer po lokalnom vremenu u New York, gdje će danas održati govor na sjednici Opće skupštine UN-a na čijem je dnevnom redu izvješće o radu Haškog suda (ICTY) suda u protekloj godini koje podnosi njegov predsjednik, talijanski sudac Fausto Pocar.
Povod za obraćanje premijera Sanadera Općoj skupštini UN jest presuda ICTY-a "vukovarskoj trojci" od 27. rujna, koja je zbog nesrazmjera s težinom ratnih zločina počinjenih u napadu JNA na Vukovar 1991. izazvala ogorčenje hrvatske javnosti.
Hrvatski premijer je 28. rujna u pismu glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu izrazio "duboko razočaranje i zaprepaštenje" s presudama ICTY-a bivšim časnicima JNA Mili Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu i Miroslavu Radiću, ističući da su one u očitom raskoraku s povijesnim činjenicama o njihovim zločinima.
U pismu je najavio da će Hrvatska svoje stajalište o tome iznijeti tijekom rasprave u Općoj skupštini, pod točkom 77. dnevnog reda – Izvješće o radu ICTY-a, 15. listopada kao i pred Vijećem sigurnosti.
Pismo premijera Sanadera danas će se naći na klupama svih članica Opće skupštine UN, kao dokument Opće skupštine vezan uz predmet rasprave, najavljeno je iz hrvatskog izaslanstva.
Premijer Sanader, koji je u New York stigao u pratnji potpredsjednice Vlade Jadranke Kosor i ministrice vanjskih poslova i europskih integracija Kolinde Grabar Kitarović, svoj bi govor u Općoj skupštini trebao bi održati u ponedjeljak oko 11 sati, po istočnoameričkom vremenu (17:00 CET), nakon što predsjednik ICTY-a Pocar podnese svoje izvješće.
Kako se doznaje iz krugova bliskih hrvatskom izaslanstvu, u svom će govoru premijer Sanader naglasiti odlučnost Hrvatske da i dalje ostvaruje punu suradnju s ICTY-jem, ali i izreći kritiku sudu zbog nekažnjavanja ili blagih kazni odgovornima za najteži ratni zločin počinjen tijekom Domovinskog rata – pokolj na Ovčari, kao i zbog zanemarivanja ostalih zločina nad hrvatskim civilima počinjenih u Vukovaru 1991.
Sudac Fausto Pocar je 5. listopada uputio pismo predsjedavajućem Vijeća sigurnosti UN i predsjedniku Opće skupštine UN u kojem je, navodno, prigovorio da hrvatska vlada vrši diplomatski pritisak na ICTY, zbog izražavanja nezadovoljstva s presudom "vukovarskoj trojci".
Prema izjavi glasnogovornika predsjednika Opće skupštine UN-a Janosa Tisovszkyog, pismo suca Pocara po odluci Tajništva UN-a, neće biti dostavljeno članicama Opće skupštine UN kao službeni dokument jer, "prema formi i načinu na koji je upućeno, nije u skladu s pravilima i postupkom koji omogućuju da se to pismo stavi u cirkulaciju".
Prema transkriptu brifinga održanog u petak u UN-u Tisovszky je kazao da će pismo vjerojatno biti tretirano kao "interna" komunikacija, jer se "radi o slučaju za koji nema presedana, i ne postoji mandat na temelju kojeg se to pismo može primiti i cirkulirati".
Tisovszky nije ulazio u to kako će predsjedavajući Vijeća sigurnosti UN tretirati isto pismo, rekavši kako je to "druga stvar".
U svom pisanom izvješću Općoj skupštini UN-a o radu ICTY-ja od kolovoza 2006. do 31. srpnja 2007., koje je u Haagu objavljeno 9. listopada, Pocar ocjenjuje kako suradnja hrvatske vlade s Tužiteljstvom ICTY-ja s obzirom na pomoć, informacije, arhive, svjedoke i osumnjičene ostaje "općenito zadovoljavajuća".
Dodaje kako su postojali problemi s kašnjenjem nekih dokumenata vezanih uz predmet "Gotovina i drugi" , ali su uglavnom otklonjeni intervencijom premijera.
Za suradnju s uredom hrvatskog državnog odvjetnika, glede slučaja Norac i Ademi, kao i u drugim kaznenim predmetima, ocjenjuje da je "i dalje djelotvorna i profesionalna".
U izvješću se spominje i kako bi suđenje u predmetu "Gotovina, Čermak i Markač" trebalo početi 2008. godine.
U dijelu koji se odnosi na istrage i optužbe Tužiteljstva, koje su za ratne zločine okončane s istekom 2004., Pocar navodi kako su sve do kraja mandata ICTY-ja moguće optužnice za nepoštivanje suda. Kao primjer navodi optužnicu protiv Domagoja Margetića iz kolovoza 2006., te sadašnju istragu potencijalnog nepoštivanja suda povezanu s izvješćem o povjerljivom dokumentu iz predmeta Gotovina i drugi, objavljenom u "Dnevniku" HRT-a.