ZAGREB – Oko tisuću udomitelja djece u Hrvatskoj u iduće će tri godine dobivati značajnu pomoć kroz projekt potpore koji provodi Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece, a financira ga Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske.
Udomitelji su kao pojedinci često izolirani, prepušteni sami sebi i ne mogu puno napraviti u poboljšanju svojeg statusa, kao i statusa djece o kojoj skrbe, pa smo odlučili ojačati udomiteljske udruge i suradnju kroz projekt "Za kvalitetno udomiteljstvo djece u Hrvatskoj", kazala je danas na predstavljanju projekta koordinatorica Foruma i voditeljica projekta Vesna Pupavac.
Projekt se provodi od početka godine u partnerstvu s Međunarodnom udrugom udomitelja i Međunarodnom inicijativom za razvoj djece iz Nizozemske, a s 500.000 eura financirat će ga Fond MATRA nizozemskog Ministarstva vanjskih poslova.
U iduće su tri godine predviđene brojne aktivnosti kroz Mrežu za podršku i usluge udomiteljima, kontinuirano pružanje pomoći udomiteljskim obiteljima i djeci putem telefona, web stranice, direktnom komunikacijom, edukacijom i susretima.
Također će se pripremati zakonske izmjene, predstavljanje i primjena europskih standarda kvalitete za djecu izvan obiteljske skrbi, radionice i brojne druge aktivnosti koje trebaju ojačati udomiteljstvo u Hrvatskoj.
"Iako je donošenjem Zakona o udomiteljstvu i povećanjem socijalne osnovice sa 400 na 500 kuna donekle poboljšano stanje u udomiteljstvu, još uvijek smo suočeni s brojnim problemima, prije svega teško shvatljivom nespremnošću na suradnju pojedinih Centara za socijalnu skrb", kaže Pupavac.
Navodi da se djelatnici u domovima za nezbrinutu djecu često obraćaju udrugama udomitelja radi smještaja djece za koju je daljnji boravak u instituciji nepodnošljiv, ali se Centri, koji su po zakonu posrednici i trebaju raditi na dobrobit djece, pokazuju kao "usko grlo" i koče suradnju.
U Hrvatskoj je više od 3.000 djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, a od toga više od polovice još uvijek živi u dječjim domovima. Čak deset posto djece boravi u domu duže od deset godina, što je nenadoknadiva šteta za njihov razvoj.
Da su praksu smještaja djece u institucije davno napustili u Nizozemskoj istaknuo je voditelj projekta za tu zemlju Rene de Bot navodeći kako nizozemski zakon nalaže da se djecu koja moraju biti izvan vlastite obitelji obavezno smješta u udomiteljske obitelji, a tek je zadnja opcija smještaj u ustanovu.