ZAGREB – Duhanska mafija je "majka svih mafija" jer proizvodi "legalnu drogu" i radi u sprezi s državom, izjavio je Munir Podumljak, predsjednik udruge Partnerstvo za društveni razvoj, gostujući u emisiji "Nedjeljom u dva". To je potkrijepio izjavom o slučaju koji se dogodio prije nekoliko godina kada je kontrola u Tvornici duhana Rovinj nađeno 800.000 markica s istim serijskim brojem, a za koje se utvrdilo da su tiskane u Crnoj Gori. Istraga o tome nije provedena i nitko za to nije odgovarao. "Znači, radilo se o državnom progonu pod kontrolom policije, što je dokaz da je duhanska mafija u sprezi sa državom", kazao je Podumljak. Veza između vlasti i duhanske mafije su "duhanski crni fondovi" kojima se financiraju političke stranke i "zahtjevi" onih koji su na vlasti. Za te navode Podumljak nije iznio nikakav konkretan dokaz. Dovoljna je, kaže, činjenica da je na otvaranju jednog odjela TDR-a bio nazočan kompletan državni vrh. Spornom smatra i činjenicu da nije poznat vlasnik TDR-a.
Podumljak je kazao i kako je zagrebačka gradska vlast "uspješna zločinačka organizacija". Rekao je da se njegovoj organizaciji javio niz nezadovoljnih građana koji su ih upozorili na određene nepravilnosti i nezakonistosti. Naveo je slučaj koji je prijavila udruga EKO – Grad Zagreb platio je tvrtki CIOS za preseljenje nelegalno izgrađenog objekta, a s druge se strane ruše kuće privatnih osoba i sl. Za suradnju s organiziranim kriminalom optužio je Gradsko poglavarstvo, koje štite organi gonjenja. Gradonačelnika Milana Bandića smatra izravno odgovornim za takvu situaciju jer je "capo di tutti capi" u svom poglavarstvu. Spomenuo je slučajeve Vrbani, Cvijetni trg te izgradnju previsokih poslovnih zagrada na Prisavlju.
Podumljak je u jednom trenutku u rukama imao tri kilograma droge. Tu drogu, kazao je, u svojoj je garaži našao djelatnik MUP-a Mario Bertina. Drogu su slikali i poslali u Ravnateljstvo policije. O tome ih nitko nikad nije pitao i ne znaju što se s drogom dogodilo. Naveo je kako je Partnerstvo za društveni razvoj, preko policajca Bertine, nekim slučajevima, koji nisu procesuirani, moglo pribaviti "krunskog svjedoka".
"Hrvatsko društvo nije u većini korumpirano, a građane na mito i korupciju prisiljava politika", kazao je Podumljak. Dodao je kako ga nije strah, budući da se zamjera političarima, te mu se tu i tamo prijeti. "U radu me vodi vlastita savjest i od njega neću odustati. Ne mislim se baviti politikom i svoj rad na unapređenju civilnog društva ću nastaviti", zaključio je Podumljak.
Podumljak je u Hrvatsku stigao iz Sarajeva potkraj 90-ih. Iza njega je rad u mnogobrojnim udrugama civilnog društva, IFOR-u, ali i staž u Armiji BiH. Nakon dolaska u Zagreb počinje voditi nevladinu udrugu Partnerstvo za društveni razvoj, koju financiraju Europska komisija te finsko i američko veleposlanstvo. Na čelu te udruge je gotovo 15 godina. Kaže kako je cjelokupno njegovo djelovanje nastalo iz – emocija. "Ako osjetim nepravdu, idem vidjeti što mogu napraviti", kaže. Tako je, dodaje, ušao u rat, u civilno durštvo i borbu protiv korupcije.
U posljednje vrijeme sve više i više građana javlja se njegovoj udruzi i prijavljuje korupciju, bilo anonimno bilo javno. Zaštitu Partnerstva traže i novinari, posebno oni koji se bave istraživačkim novinarstvom. Podumljak je posebno istaknuo posljednji slučaj novinara Dušana Miljuša, kojemu je javno, u dnevnim novinama, nakon tekstova o ubojstvu Davora Zečevića, objavljena tzv. čitulja. Da tada nismo odmah reagirali, kaže, mogli smo imati prvi slučaj ubijenog novinara u Hrvatskoj.
U Miljuševu slučaju novo je, kaže, da će on najvjerojatnije biti smijenjen s mjesta glavnog urednika crne kronike Jutarnjeg lista. Podumljak to dovodi u vezu s nastupom u Latinici i Otvorenom, zbog izjava o podrijetlu imovine i sprege medija i organiziranog kriminala. Dodao je kako to nije jedini slučaj. Spomenuo je i slučaj Renate Ivanović koja je odustala od novinarstva jer je prva potegnula pitanje u slučaju Asima Kurjaka.