ZAGREB – Hrvatska je jutros poslije 8 sati počela dobivati minimalne količine plina iz Rusije i tijekom današnjeg dana u hrvatski plinski transportni sustav ulazilo je 15 do 30 posto ugovorenih količina ruskog plina, izjavila je večeras direktorica Sektora tehnološkog upravljanja Plinacroa Ivana Marković.
Hrvatska je posljedice rusko-ukrajinskog spora oko plina znatnije počela osjećati sinoć kada joj je isporuka ruskog plina reducirana. INA je sinoć izvijestila da je isporuka iz Rusije sinoć od 18 sati reducirana za 18 posto, a jutros oko 4 sata isporuka je bila u potpunosti obustavljena i ta je obustava potrajala oko četiri sata.
Isporuka manjih količina od ugovorenih započela je oko 8 sati i tijekom dana u u plinski transportni sustav Hrvatske ulazilo je 15 do 30 posto ugovorenih količina plina iz Rusije.
Iz Ine su jutros izvijestili da su, s obzirom na to da se domaćom proizvodnjom te količinama u podzemnom skladištu Okoli ne mogu zadovoljiti cjelokupne potrebe, nužna smanjenja opskrbe prirodnim plinom pojedinim kategorijama kupaca sukladno propisanom redoslijedu iz Vladine Uredbe o sigurnosti opskrbe prirodnim plinom.
Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva tako je jutros uvelo privremene mjere smanjenja opskrbe prirodnog plina za pojedine kategorije potrošača, odnosno za velike potrošače, kao što je HEP, a kako bi se osigurala nesmetana opskrba plinom zaštićenih kupaca – kućanstava, bolnica i ostalih ustanova od posebnog javnog značaja.
U Hrvatskoj prirodni plin koristi oko 600 tisuća kućanstava, a iz Ministarstva, Ine i Plinacroa građane su pozvali na racionalnu potrošnju.
Olakotna okolnost je što je najveći potrošač plina, kutinska Petrokemija u siječnju u redovnom remontu i trenutno ne troši plin, a od danas su smanjene isporuke velikim potrošačima.
Tako je i isporuka HEP-u s uobičajenih 80 tisuća prostornih metara na sat smanjena na tehnički minimum ili na 12.000 prostornih metara na sat.
Iz HEP-a su izvijestili kako je to minimum isporuke koji osigurava da postrojenja koja rade kombinirano na plin ili lož ulje mogu raditi te poručili kako ne očekuju poteškoće u opskrbi hrvatskog tržišta električnom i toplinskom energijom.
Bez obzira na ovu bitno smanjenu isporuku plina, HEP ne najavljuje nikakve restrikcije u isporuci električne i toplinske energije, priopćili su danas iz HEP-a.
I potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor danas je izjavila kako nema razloga za zabrinutost i paniku u vezi s isporukama plina iz Rusije te kako redukcije plina za kućanstva neće biti.
Najavila je i da će se o aktualnoj situaciji u opskrbi plinom razgovarati sutra na sastanku predsjednika Vlade Ive Sanadera s predstavnicima resornim ministarstava, Ine, Plinacroa i HEP-a.
Ministarstvo gospodarstva pripremilo je mjere koje će sutra predstavnici Ministarstva i potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec prezentirati predsjedniku Vlade i vidjet će se koje se još mjere mogu poduzeti, najavio je večeras ravnatelj Uprave za energetiku i rudarstvo Ministarstva gospodarstva Branimir Horaček.
Prema podacima koje je u današnjem priopćenju iznijelo Ministarstvo, iz domaćih plinskih polja dnevno se u transportni sustav Hrvatske isporučuje oko 4,8 milijuna metara prostornih, a iz Rusije u normalnim okolnostima oko 3,1 milijuna metara prostornih prirodnog plina.
Proteklih dana je zabilježena maksimalna dnevna potrošnja plina nešto viša od 12 milijuna, a razlika od oko 4 milijuna metara prostornih nadoknađivana je iz podzemnog skladišta plina Okoli u kojemu je trenutno oko 370 milijuna prostornih metara plina.
Rusko-ukrajinski spor oko plina pogađa sve veći broj europskih zemalja, a o potpunoj obustavi isporuka do sada su izvijestile Mađarska, Srbija, BiH, Bugarska, Grčka, Makedonija, Rumunjska i Turska, dok su o isporukama od 10 do 30 posto potrebnih količina, uz Hrvatsku, izvijestile Austrija, Slovenija, Poljska, Italija i Slovačka.