ZAGREB – Ured OESS-a u Zagrebu, nakon zatvaranja Misije OESS-a u RH krajem prosinca, ima dvije zadaće – praćenje suđenja za ratne zločine i stambeno zbrinjavanje izbjeglica, izjavio je u petak voditelj Ureda OESS-a Jorge Fuentes na predstavljanju najnovijeg Izvješća o napretku Hrvatske koji je u četvrtak izložen pred Stalnim Vijećem OESS-a.
Ovo je prvo izvješće nakon zatvaranje Misije i otvaranja Ureda OESS-a u Zagrebu.
Izvješće o Hrvatskoj, koje pokriva razdoblje od srpnja prošle godine do veljače 2008., u Beču je, kako je istaknuo Fuentes, dobro primljeno. U njemu se navodi da je Hrvatska ostvarila napredak u demokratskim reformama i jačanju institucija koji je omogućio zatvaranje Misije OESS-a u Hrvatskoj, a s čime se složilo svih 56 zemalja članica.
"Krajem godine zatvoreno je svih šest odjela Misije (politički odjel, odjel za izbjeglice, vladavinu prava, demokratizaciju medija, policije i civilnog društva), a ostala su dva fragmenta spomenutih odjela, onaj za praćenje suđenja za ratne zločine i stambeno zbrinjavanje izbjeglica povratnika", objasnio je Fuentes.
"U dogovoru s Uredom Haškog suda pomno pratimo predmet Norac-Ademi, ali i druga suđenja, primjerice predmet Glavaš", rekao je Fuentes.
"Vrlo nam je važna zakonitost postupka i nezavisnost sudstva", dodao je. Istaknuo je pritom da "u Beču vjeruju da pravni sustav u Hrvatskoj radi dobro".
U svezi suđenja za ratne zločine, Ured će, kako je kazao Fuentes, veliku pažnju posvećivati zaštiti svjedoka, pa se tako, primjerice, pribjegava i svjedočenjima putem video linka.
Govoreći o pitanju izbjeglica, Fuentes je novinare izvjestio da se hrvatska vlada obvezala u razdoblju od 2007. do 2009. dodijeliti 7000 stambenih jedinica na području posebne državne skrbi ali i izvan tog područja".
"Do sada je useljeno 1400 stanova, a radi se o povratnicima srpske nacionalnosti", kazao je Fuentes. Do brojke od 7000 se nije došlo slučajno već u konzultacijama s hrvatskom Vladom i međunarodnom zajednicom, pojasnio je voditelj Ureda OESS-a, ali "izuzetno pazimo da kod zbrinjavanja povratnika izbjegnemo getoizaciju".