BRUXELLES – Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer upozorio je u petak u Bruxellesu da će Savez odlučno reagirati na bilo kakve pokušaje destabilizacije na Kosovu.
"Zbog sigurnosti u regiji, ključan je nastavak nazočnosti NATO-a i mi ćemo odlučno reagirati protiv bilo koga tko pribjegne primjeni sile", izjavio je Scheffer na početku sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a.
Sjevernatlantsko vijeće će na svom sastanku na razini ministara vanjskih poslova u petak prijepodne razgovarati o zadržavanju vojnih snaga NATO-a na Kosovu, čije je proglašenje neovisnosti sve izglednije.
"Kakav god bio ishod procesa određivanja statusa, Kosovo mora ostati mjesto gdje će Albanci, Srbi i svi drugi moći živjeti zajedno, bez straha i zastrašivanja i mi smo spremni u tome sudjelovati", istaknuo je Scheffer.
U četvrtak navečer šefovi diplomacija NATO-a sastali su se sa svojim kolegama iz EU-a na radnoj večeri kako bi razgovarali o Kosovu.
Nakon toga sastanka belgijski ministar vanjskih poslova Kerel de Gucht izjavio je će NATO-ove snage na Kosovu (KFOR) ostati u toj pokrajini sa sadašnjim brojem vojnika, bez obzira na ishod pregovora o konačnom statusu srbijanske pokrajine s albanskom većinom.
"Postoji konsenzus da NATO treba ostati s postojećim brojem snaga", to jest s gotovo 17.000 vojnika, izjavio je ministar nakon večere na kojoj je ugostio šefove diplomacije Sjevernoatlantskog saveza i Europske unije.
Belgijski ministar je istaknuo da se mandat KFOR-a temelji na rezoluciji 1244 Vijeća sigurnosti koje mu je povjerilo zadaću čuvanja stabilnosti i sigurnosti te pokrajine s albanskom većinom pod upravom UN-a od 1999.
Sjedinjene Države najavljuju da je NATO spreman uputiti dodatne vojne snage na Kosovo, koje bi pojačale snage KFOR-a od skoro 17.000 vojnika trenutačno raspoređenih u pokrajini, ako bude ugrožena stabilnost uslijed očekivanog jednostranog proglašenja kosovske nezavisnosti.
Osim o Kosovu, šefovi diplomacija zemalja članica NATO-a razgovarat će i o Afganistanu, razmijeniti mišljenja o široj regiji Balkana i o procesu proširenja te o drugim pitanjima koja će biti na dnevnom redu summita Saveza u travnju sljedeće godine u Bukureštu.
Zemlje članice NATO-a podrobnije će se baviti proširenjem u siječnju, kada tri zemlje aspirantice na članstvo – Hrvatska, Makedonija i Albanija – dovrše zadnji ciklus Akcijskog plana za članstvo (MAP).
Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer u ponedjeljak je nakon sastanka s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem izjavio da Hrvatska "kuca na vrata Saveza", da dobro napreduje u ispunjavanju kriterija, ali da "ulaznice još nisu ovjerene". Pritom je dodao da neće biti "paketa pozivnica".
Prema diplomatskim izvorima, pozivnice bi na summitu mogla dobiti samo Hrvatska ili sve tri zemlje odjednom.
Ministrima NATO-a će se kasnije pridružiti i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov na sastanku Vijeća NATO-Rusija. Na tom sastanku bit će riječi o sadašnjim međunarodnim sigurnosnim pitanjima poput Ugovora o konvencionalnim oružanim snagama u Europi (CFE).
Sjedinjene Države najavljuju da je NATO spreman uputiti dodatne vojne snage na Kosovo, koje bi pojačale snage KFOR-a od 16.000 vojnika trenutačno raspoređenih u pokrajini, ako bude ugrožena stabilnost uslijed očekivanog jednostranog proglašenja kosovske nezavisnosti.