ZAGREB – Ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović-Dropulić danas se na druženju s novinarima u "Mimari" osvrnula na rad Ministarstva tijekom četverogodišnjeg mandata te istaknula rezultate u rješavanju najvećeg problema zaštite okoliša, a to je gospodarenje otpadom.
Rekla je da je susret upriličen kako bi na kraju mandata podsjetili na najvažnije poslove napravljene u sustavu zaštite okoliša i zahvalili na pruženoj potpori, osobito na početku uvođenja prvog organiziranog prikupljanja korisnog otpada – plastičnih, PVC i staklenih boca od pića.
"Taj smo sustav uspostavili na temelju Zakona o otpadu i Strategije gospodarenja otpadom, akte napravljene u ovom mandatu i danas već imaju sjajne rezultate. Imamo uhodan ciklus i dalje ga dograđujemo – od prikupljanja, razvrstavanja i recikliranja korisnog otpada do osnivanja centara za gospodarenje otpadom, koja nisu smetlišta već proizvodni pogoni", naglasila je.
Podsjetila je da se s problemom odlagališta Donja Gora suočila odmah na početku mandata, a danas je ta lokacija sanirana i dio je parka prirode Biokovo.
Istaknula je da je sanirano 296 službenih odlagališta i 273 divlja odlagališta otpada te da županije moraju osnovati svoje centre za gospodarenje otpadom, a racionalno je da se dvije do tri dogovore o jednom centru. Naglasila je da su Bikarac, centar za Šibensko-kninsku županiju, sredstva dobivena iz predpristupnih fondova, a uskoro se očekuju i za centre Primorsko-goranske i Istarske županije – Kaštijun i Marišćina.
"Stvorene su sve pretpostavke da se do 2009., predviđenog ulaska Hrvatske u EU, saniraju sva odlagališta komunalnog otpada i divlja odlagališta, te završi sustav primarnog sakupljanja otpada i zatvore sva odlagališta na otocima. Imamo čistiju Hrvatsku, nove tvrtke i već sada preko 2500 novozaposlenih", istaknula je.
Dodala je da su se počele rješavati i "crne točke" okoliša, lokacije na kojima je godinama odlagan opasni otpad – saniraju se bazeni lužnatih voda i crvenog mulja u Obrovcu, koksara Bakar, Mravinačka Kava i lokacija bivše tvornice Salonit, a raspisan je natječaj za sanaciju Lemić brda i napravljeni su ili se rade programi sanacije za ostala odlagališta (zemljište bivše tvornice Jugovinil, Jama Sovjak, bivša tvornica vagona Botovo, TLM Šibenik, šljaka termoelektrane Plomin, deponija fosfogipsa Petrokemije).
Matulović-Dropulić je rekla da je veliki pomak napravljen i u zaštiti zraka – donesen je Zakon o zraku te niz uredbi i pravilnika kojima su propisane ekološke rente, granične vrijednosti onečiščujućih tvari u zraku, kakvoća naftnih goriva i biogoriva, i zabranu uporabe tvari koje onečišćuju ozonski sloj, a razvija se i državna mreža za praćenje kakvoće zraka. INA-in program modernizacije rafinerija se uspješno ostvaruje i Sisak već ima čistiji zrak.
Naglasila je važnost donošenja Zakona o zaštiti okoliša koji je tzv. krovni zakon i u potpunosti usklađen s pravnom stečevinom EU te važnost ratifikacije Kyotskog sporazuma. Navela je i veliku ulogu inspekcije u sustavu zaštite okoliša, koja je decentralizirana.
O usklađenosti s EU na području zaštite okoliša, rekla je da je "naš rad ocijenjen pozitivno i dobili smo priznanje za napredak u prijenosu europskih propisa u hrvatsko zakonodavstvo ali i za primjenu tih propisa, pogotovo na području otpada". Naglasila je i velike obveze Hrvatske s obzirom na povećanje uvjeta i standarda EU u zaštiti okoliša, te rekla da smo veći dio zakonodavstva već uskladili, a prilagođavamo i administrativni ustroj.
"Sada očekujemo poziv za izradu pregovaračkih stajališta i otvaranje pregovora za poglavlje okoliš u prvoj polovici 2008., a upravo smo od EU dobili dva milijuna eura za jačanje inspekcija što je i priznanje našim naporima", istaknula je.
Dodala je da je Hrvatska ove godine postala članica Komisije za održivi razvoj i Upravnog vijeća UNDP-a.
Ministarstvo je predstavilo i kalendar za 2008. na temu recikliranja otpada.