KARLOVAC – Predsjednik Stjepan Mesić danas je za posjeta Karlovačkoj županiji, komentirajući slovenske tvrdnje da je Hrvatska prodala parcele kod Buja koje, po tim tvrdnjama, pripadaju slovenskom fondu poljoprivrednih zemljišta, ustvrdio kako je to samo nastavak spora na graničnoj crti koji treba riješiti.
"Polazimo od Badinterove komisije koja je rekla: granice bivših republika postale su granice novostvorenih država, a to znači i između Hrvatske i Slovenije. Naša argumentacija je poznata: ono što je pripadalo Hrvatskoj pripada joj i danas kad je samostalna država. Ako ima prigovora, izvedimo komisiju i stručnjake neka izmjere svaki centimetar i mi ćemo opet biti zadovoljni. Ali, samo prigovori koji dolaze iz Slovenije nisu prihvatljivi jer ne nude rješenja da se utvrdi mjerenjima centimetar po centimetar što je čiji teritorij, što bi bilo suštinsko razrješenje, a ne ponavljanje stajališta koji ne vode rješenju", poručio je Mesić.
Predsjednik je danas boravio u Karlovačkoj županiji, gdje je posjetio tvrtku Alston i gradilište hidroelektrane Lešće.
Upitan smatra li da će slovensko-hrvatski odnosi utjecati na tijek predpristupnih pregovora naše zemlje s EU-om, Mesić je odgovorio da ne će jer je i Europskoj komisiji jasno da "želimo korektno rješenje" i da "unaprijed prihvaćamo odluku međunarodne sudske instancije".
Glede ZERP-a Mesić je rekao kako očekuje da će se naći izlaz jer je Hrvatska ZERP-om samo obuhvatila standarde koji vrijede u ekološkoj i ribolovnoj zaštiti u Europskoj uniji, samo što kod bilateralnog spora sa Slovenijom "nije u pitanju samo ZERP nego i granični spor na kopnu i moru".
Prijateljima Slovencima predlažemo da do međunarodne arbitraže na Međunarodnom sudu pravde u Haagu, ne narušavamo naše prijateljstvo, kazao je Mesić, naglasivši kako vjeruje da i Slovenija, kao članica NATO-a i EU-a, vjeruje u međunarodnu sudsku instanciju.
Na novinarsku molbu da komentira medijske napise o pranju novca u Lihtenštajnu, odnosno da je i general Vladimir Zagorac navodno imao nekoliko tvrtaka koje je prodao kad je pokrenuta istraga protiv njega, Mesić je kazao da se zalaže za to da nam međunarodni čimbenici pomognu da se uđe u trag novca i spriječi njegovo pranje. Taj je novac u ratnim zbivanjima ušao u Hrvatsku i zatim iz nje izašao, a trebao je služiti obrani Hrvatske i obnovi, ali je promijenio vlasnike, ustvrdio je predsjednik Mesić.