PARIZ – Francuska podržava ulazak Hrvatske u Europsku uniju, i nada se da će za njezinoga predsjedanja u drugoj polovici 2008. hrvatski pregovori biti ubrzani, rekao je danas u Parizu francuski ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner.
"Hrvatska je zemlja kandidatkinja za EU i mi je podupiremo", rekao je Kouchner na zajedničkoj konferenciji za novinare održanoj nakon sastanka s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem.
"Mogu sada reći predsjedniku (Mesiću), da s francuske strane puše još snažniji vjetar za priključenje Hrvatske Europskoj uniji", izjavio je francuski šef diplomacije, dodajući da brzina pregovora ipak neće ovisiti samo o Francuskoj kao predsjedavajućoj zemlji, nego i o Hrvatskoj, koja vodi pregovore.
"Ne sumnjam da ćemo u vrijeme francuskog predsjedanja moći ubrzati proces pregovora, koji će vjerojatno ući u 2009.", rekao je Kouchner.
Predsjednik Mesić spomenuo je da je upravo Francuska dala Hrvatskoj "vjetar u leđa", kada je inzistirala da se 2000. u Zagrebu održi summit EU-a sa zemljama zapadnog Balkana, prvi summit izvan teritorija Unije.
"Tada je odlučeno da se svaka zemlja koja ispuni standarde i uvjete individualno može priključiti EU-a", rekao je hrvatski predsjednik, dodajući da se upravo to s Hrvatskom sada događa.
Novinare je zanimalo ne misli li francuski ministar od čijega je predsjednika Nicolasa Sarkozyja, potekla ideja o osnivanju Mediteranske unije, da će potpora Hrvatske toj organizaciji štetiti njezinim naporima za priključivanje EU.
"Ne oklijevajte podržati tu inicijativu", rekao je Kouchner, dodajući u odgovornu na novinarsko pitanje da ideja o osnivanju Mediteranske unije nije naišla samo na hladan doček.
"Ona je dobro primljena u zemljama uz Mediteran", naglasio je francuski šef diplomacije, rekavši također da taj savez ne mora isključivo biti vezan za zemlje koje se nalaze na Sredozemlju.
Mediteranska unija, po ideji francuskog predsjednika, trebala bi udružiti dvadesetak zemalja uz Sredozemlje, te tako stvoriti most između Europe i Afrike.
Što se tiče mogućega scenarija za Kosovo, Kouchner je naglasio da je Europa na tom pitanju intenzivno radila, da nije uspjela, te da je sada potrebno donijeti odluku iza koje će jedinstveno stajati cijela Europska unija, jer je to, kako je rekao, europsko pitanje, naravno nakon konzultacija s UN-om, SAD-om i Rusijom.
"Hrvatska će imati onaj stav koji će imati većina zemalja EU-a", rekao je Mesić.