WASHINGTON – Supredsjedatelji Hrvatskog kongresnog kluba, kongresnici George Radanovich i Peter Visclosky u utorak su zatražili od američke administraciju da pruži potporu Hrvatskoj u aktualnom procesu odlučivanja među članicama NATO-a o tome koje će zemlje biti pozvane u članstvo na idućem summitu u Bukureštu u travnju 2008. godine.
"Pišemo kao supredsjedatelji Hrvatskog kongresnog kluba da bi zatražili potporu za Hrvatsku, kako bi primila službenu pozivnicu da se pridruži NATO-u na tom summitu", navode kongresnici Radanovich i Visclosky u pismu koje su u utorak uputili državnoj tajnici Condoleezzi Rice i ministru obrane Robertu Gatesu izvijestila je Hina.
U obrazloženju svog zahtjeva, oni ističu konkretan napredak koji je Hrvatska ostvarila u ispunjavanju mjerila za članstvo, kao i doprinos koji Hrvatska može dati unapređivanju kolektivne obrane i ukupne misije NATO-a, te jačanju interesa nacionalne sigurnosti SAD-a u regiji jugoistočne Europe.
"Hrvatska vlada pokazala je svijetu, kroz ustrajne demokratske, ekonomske i političke reforme do danas, da Hrvatska zaslužuje članstvo u NATO-u na summitu u Bukureštu, u travnju 2008. Stoga pozivamo američku administraciju da preuzme vodstvo u pozivanju svojih saveznika da otvore vrata NATO-a i na vrijeme ponude primanje Hrvatskoj", ističu kongresnici u pismu izvijestila je Hina.
Među ostalim navode kako se Hrvatska, koja je sada u šestom ciklusu Akcijskog plana za članstvo (MAP), dokazala kao pouzdan partner u međunarodnim naporima na izgradnji dugoročne stabilnosti u regiji, da podupire globalnu koaliciju protiv terorizma te sudjeluje u najzahtjevnijoj misiji NATO-a do sada – misiji ISAF-a u Afganistanu – gdje će u 2008. svoj kontingent povećati s 200 na 300 vojnika.
Ukazujući na uspješnu provedbu političkih, gospodarskih i obrambenih reformi u Hrvatskoj, posebno ističu provedbu dugoročnog plana razvoja oružanih snaga 2006.-2015. s ciljem postizanja manjih, pokretnijih, financijski održivijih i lakše razmjestivih oružanih snaga, usklađenih s mjerilima NATO-a piše Hina.
Radanovich, republikanski kongresnik iz Kalifornije i Visclosky, demokrat iz Indiane, kažu kako je hrvatska vlada učinkovito odgovorila na zabrinutost nekih članica NATO-a zbog nedovoljne podrške hrvatske javnosti za članstvo, dodajući da je nakon sveobuhvatne kampanje trenutačna podrška javnosti oko 52 posto.
Također vrednuju uključivanje Hrvatske u različite regionalne inicijative od Američko-Jadranske povelje do Procesa suradnje u jugoistočnoj europi (SECCP).
Govoreći u kontinuiranoj podršci američkog Kongresa za članstvo Hrvatske u NATO-u, kongresnici u pismu odaju priznanje za vodstvo predsjedniku Georgeu W. Bushu jer je "prošle godine podržao primanje Hrvatske u NATO".
Radanovich i Visclosky ocjenjuju kako je Hrvatska imala velike koristi od značajnih ulaganja SAD-a u jugoistočnu Europu, koja po njima predstavljaju "vjerovanje SAD u Hrvatsku kao pouzdanog partnera u promicanju euro-atlantske vizije s demokratskim idealima kroz regiju".