LJUBLJANA – Slovenski premijer Janez Janša potvrdio je u utorak da Slovenija ima rezerve prema otvaranju poglavlja o ribarstvu u pristupnim pregovorima Hrvatske i Europske unije.
Reagirajući na jučerašnje izjave hrvatskih dužnosnika da "jedna od 27 članica EU-a" blokira otvaranje tog poglavlja, Janša je rekao da članice EU-a razumiju takvo slovensko stajalište i da bi rješenje bilo da Hrvatska implementira ribarski dio bilateralnog Sporazuma o malograničnom prometu i suradnji (SOPS) koji se odnosi na ekonomski ribolov, a po kojemu bi slovenski ribari mogli loviti u hrvatskim vodama do visine Vrsara u Istri.
Janša je za RTV Sloveniju rekao da bi bilo "apsurdno" da Slovenija u vezi s ribarstvom pristane na "novu situaciju" u kojoj se našla nakon što je ušla u EU, a koja je za nju sada "nepovoljnija" od rješenja predviđenog SOPS-om prije pridruživanja Uniji.
Janša je rekao da je Slovenija jedna od 27 članica koje zajedno grade europsku politiku i da ostale članice razumiju takvo njeno stajalište.
Slovenski premijer je sugerirao da bi Slovenija pristala na otvaranje pregovora koji se odnose na ribarstvo nakon što Hrvatska pristane da se primjene odredbe SOPS-a o ekonomskom ribolovu.
Nakon ulaska u EU 2004. godine Slovenija je otkazala dio SOPS-a koji se odnosi na ribarstvo, navevši da je to domena koja spada u zajedničku politiku Europske unije, te tražila da se rješenje o ribolovu slovenskih ribara u Jadranu postigne u razgovorima Zagreba i Bruxellesa.
Janša je također izjavio da je njegov sastanak s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom o rješenju pitanja ZERP-a moguć, ali da bi to bio sastanak u sastavu koji je bio i 2004. godine, kada je dogovoreno da se ZERP ne primjenjuje na članice Europske unije, javila je Slovenska tiskovna agencija STA.
"Nakon završenih izbora u Hrvatskoj bili smo više puta u kontaktu i dogovorili se da do sastanka dođe odmah čim Hrvatska bude imala prijedlog za rješenje situacije. Naravno, ne bi se radilo samo o susretu na relaciji Ljubljana-Zagreb nego o susretu u istom okviru u kojem je bio postignut dogovor u lipnju 2004. godine – znači uz suradnju Europske komisije i Italije", rekao je Janša, čija zemlja, kao što je poznato, zapisnik državnih tajnika Slovenije, Hrvatske i Italije u Bruxellesu tumači kao obvezu Hrvatske da ne primijeni ZERP na članice EU-a ako se ne postigne novo rješenje s kojim će se složiti svi sudionici.
"Taj se dogovor zapravo tiče svih članica Europske unije. Hrvatska je 2004. godine prihvatila obvezu, ta obveza ušla je u brojne pristupne dokumente Unije za Hrvatsku, a to znači da ZERP za članice EU-a ne vrijedi, niti za jednu od 27 članica koliko ih je sada", rekao je Janša.
Janša nije htio jasno odgovoriti na pitanje dolazi li za Sloveniju u obzir i neko drugo rješenje osim da Hrvatska opozove primjenu ZERP-a na članice EU-a, kakva je do sada uglavnom bila slovenska pozicija.
"Dok nema prijedloga za novo rješenje koji bi bio u jednakoj mjeri prihvatljiv kako je bilo prihvatljivo rješenje iz 2004, naše je stajalište jasno: treba se držati dogovora", rekao je Janša odgovarajući na pitanje o mogućem kompromisnom rješenju s kojim bi se Slovenija složila.
Kako navodi STA, Janša je komentirao i špekulacije da Slovenija blokira neka poglavlja iz pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom. U vezi sa neotvaranjem pristupnih pregovora u dijelu koji se odnose na ribarstvo Janša je istaknuo da "nije riječ o blokadi" nego da bi za Sloveniju bilo apsurdno da nakon ulaska u EU ima manja prava ribarenja u hrvatskim vodama od rješenja koje predviđa ribolovni dio bilateralnog sporazuma o malograničnom prometu i ribarstvu (SOPS), koji je ulaskom Slovenije u EU 2004. godine prestao važiti, jer je Slovenija na Europskoj komisiji notificirala stajalište da to treba riješiti u pregovorima o ribolovnoj politici između Bruxellesa i Zagreba.
"Sada bi trebalo naći rješenje koje bi bilo jednako ili slično onom iz SOPS-a i koje bi bilo prihvatljivo objema državama. Nije riječ o blokadi (otvaranja pregovora o ribarstvu s Hrvatskom na razini EU-a) nego o razumljivom stajalištu Slovenije. Na tom se planu za Sloveniju stanje ne može pogoršati sada kad smo u EU u odnosu na stanje kakvo je bilo", rekao je slovenski premijer Janša, a prenijela agencija STA.
Pristati na slabije stanje bilo bi apsurdno i Sloveniju ostale članice razumiju u njenom stajalištu, iznio je Janša.