ZAGREB – U skupini 102 država, koje nisu članice Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), diskriminacija žena najmanja je u Paragvaju, Hrvatskoj i Kazahstanu, stoji u izvješću OECD-a o rodnoj neravnopravnosti predstavljenu u četvrtak.
Najveća je diskriminacija u Sudanu, koji je na posljednjem, 102. mjestu u skupini, a ispred njega su Afganistan, Sijera Leone, Mali i Jemen, navedeno je u priopćenju OECD-a.
Diskriminacija žena, odnosno rodna ravnopravnost, mjeri se složenom metodom SIGI, što je engleska kratica za socijalne institucije i rodni indeks.
SIGI uvodi 12 indikatora za socijalne ustanove, a oni se sastoje od pet kategorija: obiteljski kodeks, fizički integritet, prednost muškom djetetu, građanske slobode i vlasnička prava.
Svaki indikator SIGI raspolaže ocjenama, pri čemu je 0 indikator da neravnopravnost uopće ne postoji ili je pak vrlo malena.
Paragvaj je zauzeo prvo mjesto, Hrvatska drugo, a Kazahstan treće u skupini zemalja izvan OECD-a po ravnopravnosti žena, a na dnu ljestvice su Mali (99.), Sijera Leone (100.), Afganistan (101.) i Sudan na 102. mjestu. U izvješću se ne pojašnjavaju rezultati za svaku pojedinu zemlju.
Latinska Amerika, europske zemlje izvan zone OECD-a i zemlje središnje Azije, spadaju u regije s najboljim rezultatima u mjerenju rodne ravnopravnosti.
Stalna diskriminacija i tlačenje žena pojave su u Južnoj Aziji, Africi i na Bliskom istoku, pokazuje izvješće OECD-a u kojem se napominje da u tim zemljama zbog diskriminacije žene ne mogu izraziti sve svoje mogućnosti.
OECD ima 30 članica – najrazvijenijih zemalja iz Europe, Sjeverne Amerike, istočne Azije i Australije. U radu te organizacije sudjeluje i Europska komisija koja predstavlja i zemlje EU-a nečlanice OECD-a.