ZAGREB – Korupcija je u Hrvatskoj vrlo izražena u javnim institucijama kao što su zdravstvo, policija i carina, a od nje najviše profitiraju političari, rezultat je istraživanja koje je proveo Gallup Europe Institut na uzorku od 1000 hrvatskih građana.
Na današnjoj press konferenciji koja je organizirana povodom istraživanja o korupciji, koje će biti temelj za izradu akcijskog plana za suzbijanje korupcije, ministrica pravosuđa Ana Lovrin je kazala da su u Hrvatskoj dosad postojala samo istraživanja provedena od strane nevladinih udruga, pa je Ministarstvo odlučilo provesti vlastito istraživanje o toj problematici.
Lovrin
Robert Manchin , ravnatelj Gallup Europe Instituta, je predočio podatke o mišljenju običnih građana o korupciji. Prema njemu građani kao koruptivno prepoznaju ponašanje političara koji toleriraju organizirani kriminal u zamjenu za protuuslugu i činovnika koji pozicije dodjeljuju onime koji su dali mito, dok nisu sasvim sigurni da li se davanje „plavih kuverti“ liječnicima i manjih poklona službenicima svrstavaju u takvo ponašanje.
Da bi se dobila stvarna slika koliko građani stvarno znaju o korupciji, ispitanici su odgovarali i na pitanje o svom osobnom iskustvu vezanom uz tu pojavu. Polovica onih koji su bili u situaciji da nekog podmite to vezuju uz svoj boravak u bolnici ili saznanje o takvoj situaciji od svojih najbližih koji su bili na liječenju. Prema tome bi se baš zdravstvo moglo istaknuti kao najkorumpiranija javna sfera, što je prema Manchinu tipično za tranzicijske države.
Čak 20% onih koji su koristili usluge pojedinih javnih ustanova su bili u situaciji da osobno nekog podmite poklonom ili novcem.
Kad su u pitanju razlozi zbog kojih su građani koji rade u javnim službama odbili ponudu da prime poklon ili novac u zamjenu za protuuslugu, otprilike polovica ističe moralne razloge, a druga polovica odbijanje uglavnom vezuje uz praktične razloge kao što su nelegalnost i rizičnost takvog postupka.
Ministrica Lovrin je izrazila namjeru da se akcijskim planom snažno udari prvenstveno po korupciji koja je vezana uz poreznu upravu, policiju i carinsku upravu koje su mnogi građani prepoznali kao institucije u kojima praksa podmićivanja cvjeta.