ZAGREB – Bivšem zapovjedniku u JNA i u Haagu nepravomoćno oslobođenim članom "vukovarske trojke" Miroslavom Radićem određen je pritvor po novom istražnom zahtjevu vukovarskog tužiteljstva i izdan je nalog za raspisivanje međunarodne tjeralice, objavilo je kasno večeras Državno odvjetništvo RH na svojoj internetskoj stranici.
Četrdesetpetogodišnjeg Radića Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru sumnjiči za ratni zločina protiv civila i ratnih zarobljenika na području Vukovara 1991. te da je nakon pada Vukovara 18. studenog te godine osobno izdvojio branitelja Đuru Begovića i ubio ga hicem u glavu.
Rješenje o pritvoru je donio i nalog policiji za raspisivanje mađunarodne tjeralice dao je istražni sudac Županijskog suda u Vukovaru.
Kako je objavio DORH, Radića se sumnjiči da je kao zapovjednik protuoklopne čete u I. gardijskoj motoriziranoj brigadi JNA sudjelovao u oružanoj agresiji JNA i pridruženih joj teritorijalnih i paravojnih postrojbi na Republiku Hrvatsku i provodio zapovijedi o napadu na Vukovar radi protjerivanja i ubijanja nesrpskog pučanstva, uništavanja nesrpskog kulturnog i povijesnog nasljeđa te okupacije u cilju stvaranja velike Srbije.
Provodio je zapovjedi generala Armije Veljka Kadijevića, koje je izdavao kao Savezni sekretar za narodnu obranu bivše SFRJ i generala pukovnika Blagoja Adžića, načelnika Glavnog stožera bivše JNA, koji su isplanirali i zapovjedili cjelokupnu operaciju napada na grad Vukovar, te zapovijedi pukovnika Milete Mrkšića, zapovjednika I. gardijske motorizirane tenkovske brigade, navodi se u priopćenju.
Osnovano se sumnja da je, protivno odredbama međunarodnog prava, tijekom napada izdavao zapovijedi da se bez izbora cilja puca po gradu u kojem je u to vrijeme boravilo oko 50.000 ljudi mahom civila, uslijed čega je smrtno stradao veći broj civila te je razoren grad. Nakon pada Vukovara, 18. studenog 1991., osnovano se sumnja da je poticao pripadnike svoje postrojbe na ubijanje i zlostavljanje zatečenih civila i branitelja koji su položili oružje i sam sudjelovao u zlostavljanju i ubijanju, pa je tako ubio Đuru Begovića, koji se zajedno s grupom branitelja predao i koji je prokazan od nepoznate osobe kao jedan od zapovjednika obrane grada, navodi se u priopćenju DORH-a.
Prvostupanjsko Vijeće Haškog suda je Radića prošlog tjedna oslobodilo po svim točkama optužnice, nakon čega je pušten na slobodu, dok je zapovjednik JNA Mrkšić osuđen na 20, a major Šljivančanin na pet godina zatvora. Ta je trojka pred Haškim sudom optužena za masovni pokolj počinjen na Ovčari 20. studenoga 1991., nakon pada Vukovara.
Premijer Ivo Sanader je u srijedu na sjednici Sabora među ostalim izjavio da je dao nalog da se za Radićem raspiše Interpolova tjeralica čim ga je vidio na slobodi te da se nada da će se to učiniti već u četvrtak.
Protiv Radića i još devetorice vukovarsko Županijsko državno odvjetništvo je 2002. podiglo optužnicu, koja još nije pravomoćna jer na osječkom Županijskom sudu nije riješen prigovor Radićevih branitelja na optužnicu. U toj su se optužnici našli još Radićevi suoptuženici iz "vukovarske trojke" Mile Mrkšić i Veselin Šljivančanin te Veljko Kadijević, Blagoje Adžić, Zvonko Jurjević, Božidar Stevanović, Života Panić, Vojislav Šešelj i Goran Hadžić.