ZAGREB – Hrvatsko novinarsko društvo (HND) izrazilo je danas krajnju zabrinutost zbog prijetnji smrću zamjeniku glavne urednice "Feral Tribunea" i predsjedniku Vijeća časti HND-a Dragi Hedlu te je od policije zatražilo njegovu zaštitu.
Hedl je prijeteće pismo primio jučer na kućnu adresu, u omotnici s poštanskim žigom Belog Manastira. Uz nacrtanu mrtvačku glavu u pismu piše "cinker, tajni svjedok, pazi na se, omerta". Omerta je naziv za mafijaški zavjet šutnje.
Iz HND-a podsjećaju da je Hedl već nekoliko puta bio izložen prijetnjama smrću te zaključuju kako je stoga potrebna njegova "hitna i profesionalna policijska zaštita".
"Tražimo od policije da prijetnju uzme najozbiljnije i što sigurnije zaštiti našeg člana", stoji u priopćenju predsjednika HND-a Zdenka Duke koji napominje da je Hedl prijeteće pismo primio u isto vrijeme kada i još nekoliko osoba koje su povezane sa suđenjem Branimiru Glavašu optuženome za ratne zločine nad civilima u Osijeku 1991.
U osječkoj policiji potvrdili su danas da su uz Hedla pismo istog sadržaja primile još tri osobe, no nisu željeli otkriti je li riječ o svjedocima ili nekim drugim sudionicima postupka protiv Glavaša.
"Ratni zločini nisu niti srpski niti hrvatski nego podliježu individualnoj krivici. Za takvo procesuiranje ratnih zločina zalažu se i Drago Hedl i HND", zaključuje se u priopćenju novinarske udruge.
Uredništvo Feral Tribunea smatra kako je riječ o nastavku pritiska na Hedlov novinarski rad u kojemu je razotkrio pojedinosti o ratnim zločinima u Osijeku te da prijetnje njihovom novinaru i zamjeniku glavne urednice dolaze iz krugova bliskih Glavašu. Njegovi odvjetnici su se jučer ogradili od prijetećih pisama, ocjenivši kako je riječ o "novom valu insinuacija" protiv njihova branjenika, pritisku na sud te skretanju pozornosti s nezakonitih postupaka bivšeg načelnika osječke policije Vladimira Fabera.