ZAGREB – Glavni urednik katoličkoga tjednika "Glas koncila", Ivan Miklenić, u komentaru "Glasovanje protiv" piše kako su na proteklim hrvatskim parlamentarnim izborima birači maksimalno iskoristili mogućnost da se bude protiv nekoga, jer oni koji glasuju protiv, ako ih je dovoljno, stvarno mogu spriječiti ili kazniti neku stranku ili opciju.
"Svi drugi koji glasuju za zapravo su samo iskorišteni da nekoj stranci ili opciji omoguće da radi što ona hoće u svom mandatu, i da nikome za to ne odgovara do sljedećih izbora", piše komentator Miklenić.
Ističe kako to pokazuje da je doista nužna promjena izbornoga zakonodavstva te da je nužno uspostaviti mogućnost biračima da nadziru one kojima su dali svoj glas.
Navodi kako je krajnji čas da se u hrvatskom društvu stvore zakonski i drugi uvjeti da svi građani mogu svoju snagu pokazati tako da budu za, za boljitak nekoga aspekta ili cijeloga društva, jer, kako ocjenjuje, "dok je snaga samo u mogućnosti biti protiv ne može biti pravoga napretka hrvatskoga društva".
"Tako je HDZ dobio glasove, osim one od svojih vjernih birača, i od onih koji su se uplašili ideološke retorike (npr. trajno spominjanje otvorenoga društva) i neodmjerenih, katkad čak doživljenih kao skojevskih, izjava predstavnika SDP-a", ističe Miklenić
Komentator Miklenić naglašava i kako na ove parlamentarne izbore nije izašlo više od trećine osoba s pravom glasa, te procjenjuje da je razlog tomu razočaranost politikom, izbornim sustavom, strankama i kandidatima u Hrvatskoj.
Smatra da nesudjelovanje na izborima može ponajprije značiti prosvjed.
Komentator "Glasa koncila" također smatra kako su oni koji su izišli na izbore – a koji se ne ubrajaju u zaljubljenike svojih stranaka i opcija – uvelike poslužili najjačima, što im naše izborno zakonodavstvo omogućuje, a to je da budu protiv, da dadnu svoj glas tako da bude protiv stranke ili opcije koja im je antipatična ili opasna.
"Tako je HDZ dobio glasove, osim one od svojih vjernih birača, i od onih koji su se uplašili ideološke retorike (npr. trajno spominjanje otvorenoga društva) i neodmjerenih, katkad čak doživljenih kao skojevskih, izjava predstavnika SDP-a", ističe Miklenić.
Također navodi da je "u dijelu biračkoga tijela zavladala gotovo panika od SDP-ova skretanja s Račanove linije i od povezivanja sa HNS-om i njegovim u znatnoj mjeri kozmopolitskim, anacionalnim, sektaškim i ideološkim liberalizmom".