ZAGREB – Branimiru Glavašu sud je ukinuo pritvor i pustio ga na slobodu jer je s današnjim konstituiranjem Hrvatskog sabora stekao novi zastupnički imunitet.
Odluku o ukidanju pritvora u kojemu je Glavaš od kraja listopada 2006. donijelo je Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda na kojemu mu se sudi za ratne zločine u Osijeku 1991.
Vijeće je sjednicu započelo u podne, nakon što je konstituiran novi saziv Sabor i nakon što je Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) utvrdilo imena zastupnika, među kojima i Glavaša koji je izabran s liste HDSSB-a.
Glavaš će tako nakon više od 14 mjeseci pritvora izaći na slobodu koju je u proteklom razdoblju u više navrata pokušao izboriti štrajkom glađu zbog kojega je i smješten u zatvorsku bolnicu.
Očekuje se da će Glavaš poslijepodne biti prebačen u okružni zatvor u Remetincu, a potom pušten na slobodu. No, u međuvremenu je državno odvjetništvo već uputilo novi zahtjev za skidanjem imuniteta i za nastavak kaznenog progona, ali i za ponovno pritvaranje.
Taj bi zahtjev trebao razmatrati MIP, a o svemu bi ponovno trebali odlučivati zastupnici.
Branimir Glavaš bi poslijepodne iz zatvorske bolnice trebao biti prebačen u svoj dom u Osijeku i neće doći na poslijepodnevno zasjedanje Hrvatskog sabora, izjavio je Hini jedan od njegovih branitelja Ante Madunić.
"Čim organiziramo prijevoz vozilom hitne pomoći Glavaš će biti prevezen u svoj stan u Osijeku i neće, kao što se očekivalo, prije toga odlaziti u zatvor u Remetincu, niti na Markov trg", tvrdi Madunić.
Dodao je da je njegov branjenik upoznat s odlukom izvanraspravnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda o ukidanju pritvora, no nije mogao reći kakva je bila Glavaševa reakcija na tu vijest.
Madunić je kazao kako je očekivao da će Državno odvjetništvo tražiti ponovno ukidanje Glavaševog zastupničkog imuniteta radi nastavka kaznenog progona i ponovnog pritvaranja. No, nada se da će ovoga puta Mandatno-imunitetno povjerenstvo i zastupnici takav zahtjev odbiti.
"Mislim da bi udovoljavanje zahtjevu tužiteljstva bilo protiv volje naroda koji je znao koga bira u novi saziv Sabora", kazao je.
Državno odvjetništvo je već najavilo žalbu na odluku izvanraspravnog vijeća o ukidanju pritvora, o kojoj će odlučivati Vrhovni sud, te od Sabora zatražilo odobrenje za vođenje kaznenog postupka i pritvaranje optuženika. Za sada se ne zna kada će saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo raspravljati o tom zahtjevu.
Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić, koji je poslijepodne izvijestio o Glavaševu puštanju iz pritvora, kazao je da je izvanraspravno vijeće svoju odluku temeljilo na činjenici da je konstituiranjem Sabora verificiran i Glavašev zastupnički mandat.
"U tom trenutku Glavaš je stekao sva prava i obveze koja zastupnik ima u skladu s Ustavom i saborskim Poslovnikom. Time je stekao i procesno-pravni imunitet u odnosu na vođenje kaznenog postupka i primjenu mjere pritvora", objasnio je Devčić.
Komentirajući zahtjev tužiteljstva za novim skidanjem imuniteta, kazao je da je to u prvom redu politička odluka, odnosno procjena zastupnika je li Glavaš neophodan u radu parlamenta.
Ako Sabor Glavašu ponovno ukine imunitet, a suđenje u slučajevima "garaža" i "selotejp" ne bude prekinuto dulje od dva mjeseca, postupak bi se mogao nastaviti i ne bi trebao kretati ispočetka. No, ako Sabor udovolji samo zahtjevu za nastavak vođenja kaznenog progona, a ne i za ponovno pritvaranje, Glavaš bi se u nastavku suđenja branio sa slobode, kazao je Devčić.
Glavaš je u pritvoru bio više od 14 mjeseci tijekom kojih je u više navrata štrajkom glađu pokušao izaći na slobodu. Novi saborski mandat dobio je kao kandidat na listi HDSSB-a.