ZAGREB – Budući da se u javnosti razvila vrlo intenzivna rasprava o novinarskoj interpretaciji riječi iz božićne propovijedi zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, drugi ovogodišnji broj Glasa Koncila s nadnevkom nedjelje 13. siječnja donosi "sporne" dijelove iz kardinalove božićne homilije, tj. otkriva što je kardinal Bozanić doista rekao, potom kako se na tu raspravu osvrnuo u novogodišnjoj homiliji i otvoreno pismo medijima upućeno iz Ureda Zagrebačke nadbiskupije za odnose javnošću kao službenu reakciju na dio spomenute rasprave u koju su se uz novinare i komentatore uključili književnik akademik, psihologinja, sociolog i teologinja; premda, pojašnjava u komentaru novoga broja urednik Ivan Miklenić, "ta rasprava ne počiva na doslovnim riječima koje je kardinal stvarno izgovorio, niti na stavu koji bi kardinal stvarno zastupao, nego na potpuno krivoj i neutemeljenoj interpretaciji njegovih riječi objavljenoj u jednom dnevnom listu". "Ovakvo konstruiranje i podmetanje slobodne interpretacije kao i očito izuzimanje kardinalovih misli iz stvarnog idejnog konteksta, ocijenio je komentator kao, "potrebu za ekscesom koja je poslužila već afirmiranim i obilno korištenim usmjeravateljima javnoga mišljenja u hrvatskoj javnosti za novo ocrnjivanje Crkve". U toj potrebi on prepoznaje u hrvatskom društvu ponovno očitovanje trajnog nasilja manjine nad većinom: "… kad u Crkvi ekscesa nema, onda ga treba stvoriti, izmisliti, konstruirati, slobodno interpretirati, jer postoje dežurni dušobrižnici iznimno svađalački raspoloženi kojima je svaki i najmanji povod – u ovom slučaju jedna novinarska konstrukcija – dovoljan razlog za veliku svađalačku tiradu" – zaključio je Miklenić.
Iz pregleda važnijih događaja iz života Crkve u svijetu list je uz ostalo izdvojio obraćanje pape Benedikta XVI. diplomatima na tradicionalnoj novogodišnjoj audijenciji diplomatskog zbora pri Svetoj Stolici, a na kojoj se okupilo 176 diplomatskih predstavnika.
Tzv. "trafficking" ili fenomen trgovanja ljudima jedan je od najrasprostranjenijih oblika modernoga ropstva i najbrže rastući kriminal u svijetu protiv kojeg se ne bore samo brojne države ili razne međunarodne organizacije nego i Katolička Crkva. Kako su se u borbi protiv trgovanja ljudima ujedinile katoličke redovnice svijeta u razgovoru s Ines Karačić otkriva s. Viktorija Šimić, milosrdna sestra sv. Križa iz Đakova. Članica međunarodne redovničke mreže protiv trgovanja ljudima s. Viktorija čitateljima prenosi dojmove i važne poruke s prve međunarodne konferencije katoličkih redovnica o trgovini ljudima na kojoj su sudjelovale 33 redovnice iz 26 zemalja svijeta i 25 kongregacija.
Novoimenovani rektor Nadbiskupskoga bogoslovnog sjemeništa Zagrebu, dr. Stjepan Baloban, u teološkom osvrtu nastavlja promišljati o korupciji pod vidom crkvenoga govora kojim se već više godina na različite načine upozorava na opasnost širenja korupcije u Hrvatskoj. "Opravdano je međutim pitanje", započinje u osvrtu dr. Baloban, "zašto takav govor ne nailazi na jači i učinkovitiji odjek u hrvatskom društvu, počevši od medija do javnih rasprava?"
Iz ostalih se redovitih rubrika u novome broju izdvaja "(Pri)govor znanosti" o medijskim i znanstvenim upozorenjima o štetnosti proizvoda od polikarbonatne plastike koje su poznati američki trgovački lanci od 1. siječnja povukli iz prodaje, a o kojima se u Hrvatskoj javnosti iz nepoznatih razloga ne govori.
U rubrici "Susret" Vlado Čutura ugostio je dugogodišnjeg župnika u Hrvatskoj Dubici i rektora crkve Krista Kralja na Mirogoju, 86-godišnjeg Vladislava Tomasa koji svjedoči o bogatom životnom iskustvu u koje čak spada i otvaranje autoškole koja je uz svećenika-instruktora vožnje postala i "ispovjedaonica". Tragom pitanja "Kako žive Hrvati izvan Hrvatske?" novinar Čutura posjetio je Bihać i župljane hrvatskih župa u tome bosanskom gradiću i Zavalju.
"Molitve majkâ urodile duhovnim zvanjima" naslov je ovotjedne reportaže iz poznatoga hrvatskog turističkog središta – Novalje. Smještena na otoku Pagu, Novalja je poznata ne samo po bogatoj kulturno-povijesnoj baštini ili kao jedno od najtraženijih ljetnih odmarališta nego i kao povijesno rasadište duhovnih zvanja u hrvatskome narodu.
List je započeo s objavljivanjem novoga povijesnog feljtona o velikanu Katoličke Crkve i hrvatskoga naroda 20. stoljeća – šibenskome biskupu Jeronimu Mileti. O neizbrisivim tragovima koje je, kako u svojoj redovničkoj zajednici, tako i u Šibenskoj biskupiji koju je taj franjevac konventualac vodio punih 26 godina, osobito u teškim vremenima II. svjetskoga rata, piše Bernardin Filinić.
Na svojima je stranicama Glas Koncila najavio i sasvim novi projekt koji će se objaviti uz posljednji siječanjski broj tjednika, a riječ je o novome velikom mjesečnom prilogu Glasa Koncila na 32 stranice pod naslovom "Prilika".