ZAGREB – Predsjednik Udruge profesionalnih vatrogasaca Hrvatske Goran Franković izjavio je danas da predstavnici vatrogasaca u ekspertnoj skupini koja utvrđuje uzroke kornatske tragedije ne žele sudjelovati u radu skupine, a kao glavnog kočničara istrage prozvao je DORH i glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića.
"Vatrogasni stručnjaci izaći će iz ekspertne skupine ako im se ne omogući uvid u sve podatke koje ima glavni državni odvjetnik i DORH", kazao je Hini Franković, izrazivši ogorčenost dosadašnjom istragom.
"Ne želimo sudjelovati u farsi", rekao je.
Vatrogasnoj struci stalo je do rasvjetljavanja kornatske tragedije jer žele dokazati da vatrogasci nisu krivi za tragediju, kazao je Franković.
"Mi trenutno branimo vatrogastvo preko Dražena Slavice koji je još uvijek u pritvoru", rekao je, ustvrdivši kako braneći Slavicu brane struku.
Vatrogasni stručnjaci unutar ekspertne skupine ne mogu kvalitetno raditi svoj posao ako nemaju potpune i točne podatke prikupljene u istrazi, bilo s vojne ili policijske strane, a takve posjeduje jedino DORH, upozorio je Franković.
"Ako nemamo podataka već samo pretpostavke, ne možemo napraviti kvalitetnu ekspertizu koja bi obiteljima poginulih vatrogasaca objasnila što se dogodilo", rekao je i izrazio ogorčenost činjenicom da javnost i novinari dobiju neke podatke iz istrage prije vatrogasaca.
Da neki članovi ekspertne skupine ne žele više sudjelovati u njezinom radu, Hini je danas potvrdio i predsjednik Odbora profesionalnih vatrogasaca Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika.
On je rekao da su im neki članovi ekspertne skupine potvrdili da Bajić ne dozvoljava uvid u sve spise o tragediji.
"Čemu služi ekspertna skupina ako DORH i glavni državni odvjetnik ne dozvoljavaju uvid u podatke koji su prikupljeni u istrazi", izjavio je Magdić i upozorio kako u javnosti postoje razna nagađanja o uzroku tragedije te stoga, istaknuo je, "tražimo da se ekspertnoj skupini omogući uvid u spis" kako bi se iz njih mogle napraviti potrebne simulacije koje bi rasvijetlile što se događalo na Kornatu.
Interdisciplinarna stručna radna skupina, sastavljena od 30-ak stručnjaka s raznih područja, osnovana je po nalogu ministra unutarnjih poslova Ivice Kirina tjedan dana nakon kornatske tragedije sa zadaćom da utvrditi okolnosti požara i stradavanja vatrogasaca na otoku Kornatu 30. kolovoza ove godine.