BRUXELLES – Europska komisija će sljedeći tjedan u redovitom godišnjem izviješću o napretku, pozvati Hrvatsku da ubrza reformu pravosuđa, borbu protiv korupcije te ustvrditi da su demokracija i vladavina prava pojačani i zadržana makroekonomska stabilnost.
Europska komisija će u utorak, 6. studenoga objaviti redovito godišnje izviješće o napretku zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u Europskoj uniji. Službe Europske komisije već su pripremile nacrt izvješća, a završnu ocjenu dat će povjerenici na sastanku kolegija u sljedeći utorak.
Prema agenciji Reuters, koja je imala uvid u nacrt dokumenta, od Hrvatske će se, slično kao i prošlogodišnjem izviješću, tražiti da pojača napore na poboljšanju pravosudnog sustava, javne uprave i u borbi protiv korupcije. "Postoji značajan prostor za daljnje poboljšanje u pravosuđu, javnoj upravi i u borbi protiv korupcije", navodi Reuters dio nacrta izvješća. U nacrtu dokumenta se također kaže da su postignuti prvi rezultati u borbi protiv korupcije, ali da je ona i dalje raširena.
Također se navodi da su "demokracija i vladavina prava pojačani i da je zadržana makroekonomska stabilnost".
Reuters navodi izvor iz Europske unije kako se EU nada da će Zagreb učiniti napredak u rješavanju bilateralnih graničnih pitanja sa Slovenijom i oko pitanja Zaštićene ekološko-ribolovne zone (ZERP) sa Slovenijom i Italijom nakon parlamentarnih izbora 25. studenoga.
Izviješće ponavlja često puta izrečenu ocjenu povjerenika za proširenje Ollija Rehna da je Hrvatska u pristupnim pregovorima dostigla "putnu brzinu". U dosadašnjem tijeku pristupnih pregovora Hrvatska je otvorila pregovore u 14 poglavlja, a do kraja ove godine očekuje se otvaranje do pet dodatnih poglavlja.
U trećini od 33 poglavlja europske pravne stečevine o kojima se pregovora, Hrvatska je dobila mjerila za otvaranje.
U izviješću o napretku Komisija će dati pregled stanja u svakom pregovaračkom poglavlju kao i ispunjavanju političkih i ekonomskih kriterija.
Zamjenik glavnog direktora Opće uprave za proširenje u Europskoj komisiji Jan Truszczyski još je početkom ovoga mjeseca najavio da će opća ocjena u izviješću biti pozitivna, ali da će kao i svake godine pozornost biti usmjerena na izazove koji stoji pred Hrvatskom.
Truszczyski je tada rekao da u poglavlju Pravosuđe i temeljna prava, "nema vremena za gubljenje". Komisija je u izviješću o screeningu predložila više mjerila za otvaranje pregovora u tom poglavlju i identificirala nedostatke koje treba otkloniti te isto učinila i za borbu protiv korupcije, prava manjina, uključujući i povratak izbjeglica.
Na sastanku Zajedničkog parlamentarnog odbora EU-Hrvatska 1. i 2. listopada u Bruxellesu, Truszczyski je spomenuo nekoliko poglavlja u kojima će se tražiti dodatni napori – Javna nabava, Tržišno natjecanje, Zaštita okoliša, Sigurnost hrane i poljoprivreda.
U poglavlju Tržišno natjecanje u izviješću će se ustvrditi da su potrebni znatni napori u restrukturiranju čeličnog sektora i brodogradnje, jer Hrvatska daje velike državne potpore u tim sektorima u kojima su reforme "neizbježne".
Kod javnih nabava bi se trebalo ustvrditi da je postignut mali napredak i da administrativni kapaciteti još uvijek pokazuje nedostatke. "Potrebni su značajni napori kako bi se napravila sveobuhvatna strategija koja bi pokrila sva područja sustava javnih nabava, uključujući koncesije i javno-privatna partnerstva", rekao je Truszczyski.
Što se tiče poljoprivrede Truszczyski je rekao da će se od Hrvatske tražiti napori na uspostavi integrirane uprave, sustava kontrole i informacijskog sustava o zemljišnim knjigama, što su ključni elementi poljoprivredne politike EU-a.