HLUBOKA NA VLTAVI – Ministri vanjskih poslova zemalja članica Europske unije potvrdili su u subotu na kraju neformalnog dvodnevnog sastanka europsku perspektivu zemalja zapadnog Balkana, a napredak svake od njih ovisit će o ispunjavanju kriterija.
"Sudionici su ponovno potvrdili europsku perspektivu zapadnog Balkana. Priznaju da se napredak svake zemlje prema Europskoj uniji mora temeljiti na individualnim zaslugama i strogim uvjetima u provedbi potrebnih političkih i gospodarskih reformi", stoji u izjavi predsjedništva EU-a nakon završetka neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a, na kojem je zapadni Balkan jedna od ključnih tema.
Ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a okupili su se u petak i subotu na neformalnom sastanku u češkom mjestu Hluboka na Vltavi.
Prvi dan ministri su razgovarali o nekoliko vanjskopolitičkih tema – Bliski istok, Afganistan, a u subotu je rasprava u cijelosti posvećena proširenju i zapadnom Balkanu.
Riječ je o sastanku koji se u europskom žargonu naziva Gymnich, po imenu dvorca nedaleko od Bonna, gdje je 1974. održan prvi neformalni sastanak ministara vanjskih poslova i koji se od tada održava dvaput godišnje.
"Uspjeli smo se složiti da unatoč gospodarskoj i financijskoj krizi nećemo usporiti proces integracije zapadnog Balkana, pri čemu ćemo zadržati striktnu uvjetovanost", rekao je češki ministar vanjskih poslova Karel Schwarzenberg, čija zemlja trenutno predsjeda EU-om.
Ministri su istaknuli da je "regionalna suradnja zemalja zapadnog Balkana ključni element Procesa stabilizacije i pridruživanja".
Suradnja "pridonosi razumijevanju u regiji i pronalaženju rješenja za pitanja od zajedničkog interesa, u područjima poput energije, prometa, trgovine, borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije, povratka izbjeglica i nadzora granica", kaže se u izjavi.
Više ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a istaknulo je da bi oduzimanje perspektive zemljama zapadnog Balkana imalo katastrofalne posljedice za regiju.
"Kada bismo im pred nosom zatvorili vrata – iako mislim da se to neće dogoditi – to bi očito imalo razorne posljedice u regiji. Mislim da to nije opcija", izjavio je švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt.
Bildt, čija će zemlja predsjedavati EU-om u drugoj polovici ove godine, istaknuo je da se Švedska zauzima za proširenje.
"Europska unija se širi još od 1960-tih godina i u tom procesu dvije su stvari uvijek bile nazočne. Uvijek je bio netko tko se protivio ulasku nekog drugog, a nakon toga završavalo je velikim uspjehom za sve", rekao je Bildt.
Britanski ministar vanjskih poslova David Miliband je rekao da je "proširenje u interesu Europe i u interesu zapadnog Balkana".
Luksemburški ministar vanjskih poslova Jean Asselborn rekao je da bi "bila velika politička pogreška pokazati tim zemljama da nisu dobrodošle".
"Ali te zemlje trebaju pomoći i nama u smislu poboljšanja suradnje među njima", dodao je Asselborn.
Belgijski ministar vanjskih poslova Karel de Gucht je povezao proširenje s ratifikacijom Lisabonskog ugovora.
"Jasno da je balkanske zemlje trebaju postati članice EU-a. Jasno je da je potreban Lisabonski ugovor", rekao je De Gucht.
Darren Lapthorne: Načinjen je bitan iskorak u potrazi za mojom sestrom
Dino Dvornik umro od tableta za smirenje i antidepresiva
EK predlaže produljenje porodiljnog i bolju zaštitu rodilja
Federacija Bosne i Hercegovine bankrotirala?
Galbraith: Tuđman za veliku Hrvatsku, Šušak za malu veliku Hrvatsku, većina protiv mijenjanja granica
Glasnogovornica nuklearke Krško: Radnici nisu bili ozračeni
Hoće li Ašnera izvesti pred sud kao nekada Artukovića ili Šakića?
Hoće li HTV platiti milijune zbog propusta u emisiji "Volim nogomet"?
Hodak: Zagorec ugodno iznenađen uvjetima u Remetincu
Hrvat osuđen u Austriji na pet godina zatvora zbog krađe 50 eura
Hrvati ravnodušni prema članstvu u EU
Hrvatska još nije službeno obaviještena o Zagorčevu izručenju
Hrvatska napredovala u izvješću Freedom House o tranzicijskim zemljama
Hrvatska u sustavu satelitskog nadzora naftnih mrlja na moru
Hrvatska udruga sindikata tužit će Vladu zbog nepoštivanja tzv."socijalne klauzule"
Hrvatska vlada novčano pomaže Bihać
Hrvatski sabor sutra o potpori poljoprivredi
Hrvatski zrakoplovi ne mogu letjeti u SAD
Hrvatskoj zajam od 28 milijuna dolara za hitne medicinske službe
I akademici u svađi oko Thompsona
I Slovenke u strahu zbog kontracepcijskih pilula
ICTY: Važan zaštićeni svjedok na suđenju generalima
Ispravak: dr. Ivana Mamić Sačer i dr. Danijela Miloš Sprčić nisu u vezi s radnjama USKOK-a
Istraživanje: U Hrvatskoj 41 posto djece na internetu izloženo intimnim pitanjima
Ivu Pukanića izbacili iz Hrvatskog novinarskog društva
Iz pritvora pušteni odvjetnici optuženi u akciji "Maestro"
Iz Titove vile ravno u svemir
Izručenje generala Zagorca još samo "tehničko pitanje i stvar dogovora"
Jedanaest kandidata za Povjerenstvo o odlučivanju sukoba interesa
Kanađanin Farell postao zamjenik tužitelja ICTY-a
Kosor obilježila Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Kosor primila predstavnike Roma
Ljubljana: Veleposlanik Crne Gore opozvan zbog skupog domjenka
Martić u Haagu: Meni ovdje sudi inkvizicija
Mesić: Deša Mlikotin-Tomić trebala bi zamrznuti funkciju
Mesić: Oružane snage RH spremne za pristupanje NATO savezu
Mesić: Prijatelji Slovenci prenaglili s vinjetama
Mesić stigao u Španjolsku
Mesić uputio sućut slovenskom predsjedniku povodom nesreće kod Krškog
Mišetić: Galbraith je potvrdio sve bitne teze obrane
Na haškom suđenju trojici generala svjedoči Peter Galbraith
Na proljeće zabrana pušenja u javnim prostorima
Nalazi li se na računu Federacije BiH samo 221 euro?
Nastavlja se suđenje Glavašu i ostalima
Nastavnici u Izraelu zbog edukacije o holokaustu
Nema proširenja EU, osim možda na Hrvatsku
Neum: Turisti nautičari zbunjeni; ne znaju koji dio mora je hrvatski
Nova Strategija suzbijanja korupcije u Hrvatskom saboru
Novi zakon „odnio“ 2043 dozvole
Novinari prosvjedom poručili: Mala zemlja za velike batine