ZAGREB – Vojni biskup Juraj Jezerinac uputio je božićnu poruku pripadnicima Vojne biskupije u kojoj se osvrnuo na 2007. godinu kada je Vojni ordinarijat proslavio 10 godina postojanja te je obilježeno 15 godina hodočašćenja naših oružanih snaga i redarstvenih službi, branitelja i vatrogasaca. O ovom Božiću, s kojim se na neki način zaključuju ti jubileji, biskup Jezerinac je u božićnoj poruci ukazao na glavne naglaske istaknute u ovogodišnjim slavljima te promišljao kako nastaviti hod u novo desetljeće. U svojoj poruci za Božić 2006., kojom je otvorena godina jubileja, biskup Jezerinac istaknuo je da su kršćani pozvani stvarati novi svijet – svijet mira. Uskrsna poruka, koja je istodobno bila najava slavlja 10. obljetnice Vojnoga ordinarijata, nastojala je smjestiti stvarnost Vojne biskupije u povijest spasenja opće i domovinske Crkve. Biskup je u toj poruci istaknuo da je Bog u povijesti spasenja uvijek računao s konkretnim čovjekom te da je htio čovjeka suradnika koji nesavršeni svijet usavršuje. Nakon priznanja samostalnosti Hrvatske i poslije uspostave diplomatskih odnosa osnovan je i Vojni ordinarijat u RH. To je bio izazov za sve u Vojnom ordinarijatu a posebno pod vidom otkrivanja novih putova za drugačiji pastoralni pristup ljudima koji su u posebnim okolnostima života. Vojni biskup u poruci je podsjetio i na dojmljivu proslavu desete obljetnice Vojnoga ordinarijata na kojoj je sudjelovalo mnogo pripadnika vojno-redarstvenih snaga te naših branitelja. Osvrnuvši se na ovogodišnje hodočašće u Lurd, biskup je istaknuo da je ono bilo posebno označeno brojnošću hodočasnika te na poseban način prisutnošću najodgovornijih iz ministarstva obrane, unutarnjih poslova te obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Ukazao je i da je u ovom jubilarnom hodočašću poseban trag ostavila bista bl. Alojzija Stepinca u Lurdu.
Dan zaštitnice Vojne biskupije, Gospe Velikoga hrvatskog krsnog zavjeta, kao i Dan pobjede i Dan domovinske zahvalnosti, također je bio izazov u sklopu jubilejskog slavlja Vojne biskupije. U poruci za tu svetkovinu biskup je istaknuo da "taj dan promatramo kao ostvarenje Božjeg djela među nama". Svečano slavlje predvodio je nadbiskup Nikola Eterović, a u propovijedi govorio je o važnosti sagledavanja jubileja pod vidom budućnosti. Nadbiskup je napomenuo kako je i osobno sudjelovao u sastavljanju Ugovora između Svete Stolice i RH o dušobrižništvu katoličkih vjernika, pripadnika oružanih snaga i redarstvenih službi RH te izrazio radost što se taj ugovor uspješno provodi u život na dobro vjernika katolika radi kojih je i potpisan. U tome jubilejskom hodu i hodočasničko je događanje u Mariji Bistrici bilo poseban doživljaj koji je dao naslutiti ljepotu jedinstvenosti Kristove Crkve. A to je na poseban način bilo očito po sudjelovanju u hodočašću vojnoga ordinarija Velike Britanije, vojnog ordinarija Slovačke s generalnim vikarom i ostalom pratnjom, vojnog ordinarija Litve, generalnog vikara i delegata vojnog ordinarija Njemačke, biskupskog vikara i delegata vojnog ordinarija Austrije, direktora Međunarodnog vojnog hodočašća u Lurd i delegata vojnog ordinarija Francuske, ravnatelja vojnoga katoličkog dušobrižništva Bosne i Hercegovine te tajnika Nuncijature u Hrvatskoj.
Komentirajući pitanje na čemu treba graditi budućnost u Vojnoj biskupiji među pripadnicima vojno-redarstvenih snaga u Hrvatskoj, biskup Jezerinac istaknuo je da u planiranju treba krenuti od činjenice da čovjek nije stvoren za samoću, nego je biće komunikacije, biće susreta i tek takav ostvaruje se kao čovjek u svojoj punini. "Rast u dobru i sazrijevanje u ljudskim i kršćanskim vrednotama događa se kroz molitvu – razgovor u kojem smo spremni čuti što nam Gospodin govori, koje su njegove upute za život i na koji ćemo način sebe učiniti zrelim u komunikaciji s njime. Molitva je osluškivanje Božje volje; molitva je spremnost čuti po Sv. pismu što Bog misli o pojedinim stvarima; molitva je moj odgovor na tu Božju riječ po kojoj postajem biće dijaloga s Bogom i biće suradnje s Bogom. Čovjek molitve je čovjek dijaloga, čovjek osluškivanja Boga, čovjek traganja za Bogom. Bog je uvijek spreman na razgovor s nama, ako se potrudimo razgovarati s njime", pojasnio je biskup. Ističući važnost molitve u obitelji, biskup je pojasnio da tek kad djeca dožive svoje roditelje kao ljude molitve, tada će i oni biti otvoreni tome iskustvu. "Važno je postupno uvoditi molitvu u svoju obitelj već dok su djeca mala, da to iskustvo uđe u njihov život s ljubavlju koju pokazujemo prema njima. Ako otac i majka, pa makar kratko, zajedno mole, i dijete će rado prihvatiti molitvu", pojasnio je. "U vremenu kada smo neprestano bombardirani frazama o "krizi obitelji" i govorom da je nemoguće održati obiteljsku trajnost, da je nemoguća vjernost u obitelji, što se pojačava iskustvima razilaženja u obitelji, iskren se vjernik te svaki čovjek dobre volje zabrinuto pita kako spasiti obitelj, tu osnovnu stanicu našega naroda i svijeta. U obitelji se događa život, ali obitelj je i mjesto rasta ljudske i kršćanske zrelosti i njezin je poziv iskustvo zrelosti prenositi na mlađe naraštaje. Upravo zato je u obitelji potreban razgovor – molitva s Bogom, kako bi se mogla ostvariti uspješna međusobna komunikacija – razgovor među ljudima. Uostalom, i iskustvo potvrđuje da nema pravog prihvaćanja među ljudima, bez prihvaćanja Boga koji nam dolazi ususret", istaknuo je biskup u poruci.
U božićnoj poruci biskup Jezerinac ukazao je da se obiteljsko zajedništvo, hranjeno molitvom i međusobnom komunikacijom, neminovno prenosi i na veliku obitelj Crkve i Države. "U obitelji se uči kako ljubiti Domovinu, kako znati služiti čovjeku koji je potrebit naše pomoći te kako se pripremati za zrelo prihvaćanje drugoga u ljubavi kao suradnika, a ne kao slugu. Sav socijalni nauk Katoličke Crkve temelji se upravo na zrelosti obitelji iz koje izlaze takvi članovi društva. Da bi to bilo moguće Crkva na poseban način ističe vrednotu nedjeljnog okupljanja članova velike obitelji Crkve oko Uskrslog Gospodina. On za slavljenje mise predviđa zajedništvo, koje se temelji na međusobnom prihvaćanju različitih", istaknuo je biskup, te ponovno naglasio koliko je važno za odgoj za zrelost mladih naraštaja da se to nedjeljno euharistijsko slavlje događa u zajedništvu čitavih obitelji, po svjedočenju starijih mlađim naraštajima da nam Krist svima ima što poručiti i da svakome može ponuditi odgovor na njegovo temeljno životno pitanje.