ZAGREB/CAPE COAST – Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u sklopu simpozija o ropstvu i novim oblicima ropstva u Gani jučer je održao predavanje o ropstvu u povijesno-biblijsko-teološkoj perspektivi, izvijestio je danas Ured za odnose s javnošću Zagrebačke nadbiskupije.
Na skupu u Cape Coastu u Gani, koji traje do 18. studenoga, kardinal Bozanić sudjeluje u ime Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE).
Predstavivši povijesni razvoj ropstva od antike do kršćanstva u prvim stoljećima, kardinal Bozanić je govorio o ulozi kršćana u Europi. Zaključio je da su Afrikanci i Europljani pozvani međusobno si pomagati, ujedinjujući snage za borbu protiv "kulture smrti" i pridonoseći "kulturi života" koja poštuje dostojanstvo čovjeka, stvorenja Božjega, koja potiče dijalog, solidarnost i ljubav.
"Kao predstavnici kršćana koji žive u Europi došli smo u Afriku učiti od vas kršćana iz ovih krajeva, upoznati vašu tragediju ropstva, moliti oprost za naše odgovornosti kao Europljana i prije svega prihvatiti zajedničku odgovornost pred novim tragedijama ropstva koje su prisutne na našim kontinentima i u svijetu", zaključio je kardinal Bozanić.
Na skupu je kardinal Bozanić među prvima izlagao te je, govoreći o razvoju ropstva od antike do kršćanstva podsjetio da su svi antički narodi poznavali ropstvo, no nigdje robovi nisu bili tako brojni kao u rimskome društvu.
Robovi su bili temelj cijelog gospodarskog života društva. Robovi su se mogli prodati, iskorištavati, ubijati i zbog toga ih Aristotel uspoređuje čak s domaćim životinjama. Za zakonske prekršaje robova bili su predviđeni različiti oblici smrtnih kazna, a najčešće razapinjanje.
Kardinal Bozanić je govorio i o ropstvu i oslobađanju u Izraelu, podsjetivši na povlašten trenutak jubileja koji je njegovao izraelski narod. Naime, u vrijeme jubileja davala se prigoda čovjeku da počne živjeti iznova, pa su tako oslobađani i robovi. Institucija jubileja temelji se na vjerskome iskustvu izraelskoga naroda da Bog oslobađa. Nakon ropstva u Egiptu i babilonskoga sužanjstva izraelski je narod na poseban način iskusio da oslobođenje dolazi od Boga, istaknuo je kardinal.
Govoreći o revolucionarnosti kršćanstva, kardinal Bozanić je naveo kako Krist, postajući sam robom, oslobađa čovječanstvo ropstva, sve do smrti na križu. Time je Krist pobijedio svaki oblik ropstva, pa i ono zadnje – smrt. Krist, stoga, poziva da postanemo promicatelji slobode. Prvi je korak na tom putu imati hrabrosti za nasljedovanje Krista sve do vapaja na križu. Ne može se sa strane gledati na nevolje i rane ropstva kao promatrači ili suci, već se treba s njima suočiti, kazao je Bozanić.
Analizirao je i ropstvo u prvim stoljećima kršćanstva. Kršćani će progresivno početi shvaćati novost koju Krist donosi za ropstvo. Petar i Pavao su od početka naučavali revolucionarno načelo: vjera u Krista daje duhovnu slobodu robovima kao i svim drugim ljudima, jer svi su jednako djeca Božja. Kršćanstvo je tako odredilo načelo koje nije moglo nego dovesti do ukinuća ropstva. Crkva u antici nije nikad smatrala da ropstvo potječe od naravnoga zakona. Štoviše, Pavao je naučavao: "Nema više: Židov – Grk! Nema više: rob – slobodnjak! Nema više: muško – žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu!" ( Gal 3,28).
Na kraju predavanja kardinal Bozanić govorio je o ulozi kršćana u Europi. Istaknuo je kako pred sadašnjom Europom stoje novi izazovi globalizacije te antropološka pitanja koja sa sobom donosi znanost i tehnika, novi dramatični oblici ropstva koji gaze dostojanstvo ljudske osobe. U takvoj situaciji kršćani su, dodao je, još jednom pozvani da budu svjedocima i promicateljima oslobođenja.