ZAGREB – Senat Sveučilišta u Zagrebu na sjednici jednoglasno je prihvatio dokument koji sadrži stavove toga sveučilišta o antikorupcijskoj akciji "Indeks" te prijedloge za suzbijanje pojava korupcije i njihovim prihvaćanjem dao jednodušnu potporu rektoru Aleksi Bjelišu i njegovim prorektorima.
Po završetku višesatne sjednice Senata zatvorene za javnost rektor Aleksa Bjeliš rekao je na konferenciji za novinare da je glasovanje o dokumentu pod nazivom "Stavovi Sveučilišta u Zagrebu povodom operacije Indeks i prijedlozi za suzbijanje pojava korupcije" zapravo bilo i glasovanje o povjerenju njemu osobno te njegovim prorektorima.
Na novinarsko pitanje je li netko od članova Senata tražio njegovu ostavku Bjeliš je odgovorio niječno i dodao da nitko nije tražio ni ostavke dekana Ekonomskoga fakulteta i Fakulteta prometnih znanosti na kojima je provedena antikorupcijska akcija "Indeks" te da profesori tih dvaju fakulteta koji su pod istragom neće moći predavati dok istraga ne bude završena.
Prihvaćeni dokument sastoji se pak od dva dijela – preambule i operativnoga dijela s prijedlogom mjera za suzbijanje korupcije koje će se odmah početi provoditi, a tijekom provedbe bit će detaljnije razrađivane.
Kako je objasnio prorektor za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Ivan Šimonović, u preambuli dokumenta stoji da će se na Sveučilištu osnovati ekspertna skupina koja će iz stručne, pravne i etičke perspektive razmotriti provedbu akcije "Indeks", a osobito će obratiti pozornost na pitanje je li akcija bila proporcionalna potrebama i je li šteta nanesena pojedincima, sastavnicama i Sveučilištu mogla biti manja.
Prvi dio preambule donosi i afirmativan stav Sveučilišta u borbi protiv korupcije koja je, navodi se, često otkrivana i u drugim segmentima društva poput gospodarstva, pravosuđa i zdravstva, a Sveučilište se, zbog svoje posebne moralne i intelektualne uloge, u svojim redovima mora s njom energično obračunati.
U preambuli se upozorava da se borba protiv korupcije ne smije svesti na kampanju i medijsku predstavu. Ističe se da će Sveučilište učiniti sve što je potrebno da se korupcija na Sveučilištu iskorijeni tamo gdje se pojavila, te da se ubuduće ne pojavi, kao i da je Sveučilište spremno dati puni doprinos borbi protiv korupcije u hrvatskome društvu.
Operativni dio dokumenta sadrži pak tri skupine mjera – reagiranje na uočene pojave korupcije na pojedinim sastavnicama, sprječavanje i rano otkrivanje pojava korupcije na Sveučilištu te doprinos Sveučilišta borbi protiv korupcije u hrvatskome društvu.
Jedna od novina koje donosi dokument je da će se uvesti sustav kojim će se uz zajamčenu diskreciju studentima omogućiti izravno upozoravanje i prijavljivanje Etičkom savjetu i rektoru pojava koje su neetične po Etičkom kodeksu Sveučilišta ili za koje postoje naznake disciplinskih i kaznenih prekršaja.
Iako je, kako je rekao rektor Bjeliš, Sveučilište odobrilo akciju "Indeks", medijsku predstavu nije. Rektor bi pak bio sretniji da su se Državno odvjetništvo i USKOK puno prije obratili čelništvu Sveučilišta i imali više povjerenja prema rektoru jer bi tada, smatra Bjeliš, akcija sigurno bila uspješnija.
Dodao je da se ne zna opseg akcije "Indeks", ali se zna da je dugo trajala i da su agenti bili na svim fakultetima.
Istaknuo je da se pokazalo da je veliki broj profesora nepotkupljiv pa bi zato Bjeliš bio zadovoljan kada bi Državno odvjetništvo i USKOK objavili i te podatke.