ZAGREB – Haški sud dao je polovične rezultate s kojima moramo biti zadovoljni u nadi da će u nekom dugoročnom planu sustav međunarodne pravde ipak na kraju zaživjeti, izjavio je u četvrtak u Zagrebu Ivo Banac, predsjednik Hrvatskoga helsinškog odbora na marginama javne rasprave o Haškom sudu.
Javnu raspravu o temi "Pravne, političke i povijesne posljedice presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju", kojoj je prethodila projekcija dokumentarnog filma Carlina lista, organizirao je Centar za suočavanje s prošlošću Documenta.
"Da li je zaključak da je cijeli eksperiment propao? Ja mislim da ne, ja mislim da moramo biti zadovoljni s polovičnim rezultatom u nadi da će u nekom dugoročnom planu taj sustav međunarodne pravde ipak na kraju zaživjeti, ali ja mislim da ćemo pričekati", istaknuo je Banac.
Banac je rekao da ne vjeruje da se o ovoj temi išta novo može uopće reći te da je problem u tome kako izgraditi međunarodni sustav pravde. Prema njegovim riječima, taj sustav nije uopće postojao dok se nisu dogodile iznimne situacije na prostoru bivše Jugoslavije i u Ruandi nakon čega je intervenirao UN uspostavom sudova za ratne zločine na tim područjima.
"Taj projekt je bio polovičan jer se nije znalo kako, nije se znalo što, nije se znalo do koje mjere i osim toga, kao što sada vidimo iz niza svjedočanstava, velike sile su imale svoje prste umiješane u to", rekao je Banac.
"Sva društva u regiji trpe od istog problema, svi misle da je upravo protiv njih okrenuta oštrica Haškog suda i svi bi željeli, a to je zapravo želja službene politike u svim tim zemljama, da se to nekako promijeni njima u korist", naglasio je.
Ja mislim da je to iluzorno, ali činjenica jest da ta frustracija nije dobra, činjenica jest da ima nekih koji jednostavno zaključuju kako to treba na neki način popraviti, na neki način izravnati i to je jedini ozbiljan negativni učinak cijelog procesa i tu se ništa ne može učiniti jer je mandat suda pri kraju, kazao je on.
Vesna Teršelič iz Documente rekla je da je ova diskusija uvijek iznimno aktualna jer je Haški sud utjecao i još uvijek utječe na zemlje u regiji.
Haški sud dao je pozitivni doprinos, ali je isto tako imao promašaja i propusta.
"Haški sud je jako pridonio tome da domaća pravosuđa procesuiraju ratne zločine, da se vode istrage i da se vode suđenja i da je danas pravosuđe kako u Hrvatskoj tako i u susjednim zemljama sve sposobnije za suđenja za ratne zločine", istaknula je.