SPLIT – Nastavnici kaznenog prava četiriju hrvatskih pravnih fakulteta iz Osijeka, Rijeke, Splita i Zagreba podupiru akciju "Indeks" bez obzira na status i društvena obilježja počinitelja koruptivnih kaznenih djela, koja jednoglasno osuđuju, stoji u priopćenju koje je danas uputio Goran Tomašević, profesor splitskoga Pravnog fakulteta.
Kako se napominje, Hrvatska je obvezna ta djela suzbijati i stalnom političkom voljom, oživotvorenom u djelovanju svojih državnih tijela, i na temelju pravnih obveza koje proizlaze iz njezinih zakona i prihvaćenih međunarodnih ugovora.
Nastavnici posebno ističu da treba osigurati stručnost pravosudnih dužnosnika i državnih službenika u policiji kako bi se uravnotežilo donošenje selekcijskih odluka i primjena mjera postupovne prisile, navodi se. Dodaje se kako otkrivanje i suzbijanje korupcije u akademskim redovima nije samo stvar politike kaznenog progona i kažnjavanja nego je, u skladu i s Nacionalnom strategijom i planom borbe protiv korupcije, dugoročna djelatnost na svim visokim učilištima.
Nastavnici kaznenoga prava podsjećaju kako po preporukama Odbora ministara Vijeća Europe o kriminalnoj politici i kaznenom pravosuđu, Republika Hrvatska ne samo po svojem Ustavu i pravnom poretku nego i po pravu te najšire europske regionalne organizacije, mora osigurati pravičnu ravnotežu između učinkovite zaštite društva od koruptivnih kaznenih djela i zaštite temeljnih prava i sloboda građana.
Preporuka o objavi informacija o kaznenim postupcima u sredstvima javnog priopćavanja posebno traži, kako se navodi, da se u poštivanju pretpostavke okrivljenikove nedužnosti informacije i stajališta o kaznenom postupku iznose u javnim medijima načinom koji nije suprotan toj pretpostavci. Nadalje, da tijela kaznenog progona svoje informacije dostavljaju javnim medijima tako da se ne diskriminiraju osumnjičenici, da pravosudna i policijska tijela u kaznenim postupcima pod osobitom pozornošću javnosti obavještavaju javne medije o najvažnijim poduzetim radnjama, tako da se ne prejudicira tajnost istrage ili izvida te da se ne osujeti ishod postupka, s time da se kod dugotrajnih postupaka informacije moraju redovito pružati.
Podsjećajući na ta načela, nastavnici upozoravaju na moguću neustavnost i nezakonitost ekscesivnog publiciteta uzrokovana njihovim nepoštivanjem. Takvim publicitetom, kojim je u konkretnu slučaju djelomice bila popraćena akcija "Indeks", ugledu Sveučilišta u Zagrebu nanesena je teško uklonjiva šteta, navodi se u priopćenju.
Peti interkatedarski sastanak nastavnika kaznenog prava pravnih fakulteta u Hrvatskoj održan je od 26. do 27. rujna na Pravnom fakultetu u Splitu.