
Naš organizam, ako želi biti zdrav, osim usvajanja zdravog načina života zahtijeva i redovitu tjelesnu aktivnost. Kroz bavljenje sportom dolazi do apsorpcije masnoća u tijelu, sagorijevaju se kalorije, a kontinuiranim treningom tijelo postaje ljepše oblikovano, snažnije i zdravije. Sport relaksira, podiže razinu serotonina, hormona sreće, te se nakon tjelesne aktivnosti čovjek osjeća bolje i zadovoljnije. Često se javljaju dvojbe: što, kako i koliko trenirati, ali odabir sporta ovisi o sklonostima i konstituciji svake osobe te o tjelesnoj, zdravstvenoj i psihičkoj kondiciji. Nekome će više odgovarati aerobni, nekome anaerobni trening, ali stručnjaci su složni da ta dva treninga treba kombinirati jer tada od sporta dobivamo najviše.
Preduvjeti dobrog i uspješnog treninga postavljaju se već prije odlaska na sportsku aktivnost. To podrazumijeva pripremu odjeće i obuće, neizbježna je bočica s vodom, preporučljivi su i znojnici za određene dijelove tijela, a na kraju je vrlo važno istezanje, na što rekreativci često zaboravljaju. U čemu ljudi najviše griješe prilikom odlaska na sportsku aktivnost i koje to posljedice može imati, upitali smo profesoricu kineziologije Aleksandru Paurević.
1. Samo neka je pamučno
Važno je da sportska odjeća bude prozračna i da “diše”. Netko je veći ljubitelj pamučnih majica, tajica ili donjih dijelova trenirke, dok se drugi udobnije osjećaju u danas modernim “dry fit” materijalima. To prepuštam na volju svakom pojedincu, smatram da i jedni i drugi materijali imaju svoje prednosti. Iako ovisi o vrsti sporta, mislim da su najprikladnija kombinacija za sve sportove tajice ili donji dio trenirke i obična majica kratkih rukava – savjetuje Aleksandra Paurević.
2. Dobre tenisice su vrlo važne
Obuća za trening trebala bi biti prilagođena sportu koji trenirate. Današnja tehnologija u izradi tenisica toliko je napredovala da za gotovo svaki sport postoje prikladne tenisice. One se adaptiraju na specifične pokrete svakog sporta i tako sprečavaju eventualne ozljede. Za trčanje, recimo, postoje tenisice sa zračnim jastucima, za aerobik isto tako, ali su visoke i idu oko gležnja. Dvoranske tenisice imaju specifičnu gumiranu podlogu, podloga tenisice za tenis je išarana cijelom dužinom kako bi što manje oštećivala teren.
3. Znojnici su poželjni
Ako se jako znojite, znojnici mogu biti korisni. Ako se znojite po glavi, dobro će poslužiti trake oko glave. Znojnike za ručne zglobove najbolje je staviti na obje ruke pa se možete brisati gdje god i kad god treba.
4. Na trening bez šminke
Žena voli biti dotjerana uvijek i svugdje, ali šminka u dvoranu ne ide. Nepisano je pravilo očistiti lice prije svakog treninga jer puder zatvara pore na licu i sprečava normalno znojenje, a sjenilo i maskara mogu izazvati iritaciju očiju dok se znojite.
Vrlo je važan odabir grudnjaka. Ne bi trebao biti push-up niti onaj sa žicama kako da ne bi došlo do ozljede. Ako imate manje grudi, odličan odabir je sportski top, dok ženama s većim grudima preporučujem sportski grudnjak sa širim naramenicama. Preporučuje se grudnjak od pamuka jer se pod njim lakše isparava znoj, a pamuk sprečava moguće nadražaje kože.
5. Važno je vježbati pravilno
Nakon kvalitetne logističke pripreme, možete početi s treningom. Vrlo je važno upoznati se s odabranim sportom, a još važnije naučiti pravilno izvoditi vježbe. Tu je instruktor vrlo važan, pojedinca će uputiti na koji način i koliko trenirati te vas uvesti u osnovne faze željenog sporta. Nemojte vježbati na svoju ruku jer biste mogli odabrati pogrešne vježbe, krivo ih izvoditi i ozlijediti se.
Dva su osnovna razloga zašto se vježbe moraju izvoditi pravilno. Prvi i najvažniji je da takvim načinom vježbanja smanjujemo mogućnost ozljeda, a drugi je što ako vježbamo pravilno, izvlačimo iz svog organizma najviše te trošimo maksimalan broj kalorija. Trener će vas također uputiti kada promijeniti izbor vježbi, broj serija i trajanje pauze između njih, tempo izvođenja, broj ponavljanja itd.
6. Uvijek s bočicom vode
Za dobre rezultate važno je voditi brigu o dovoljnom unosu vode u organizam. Ako to ne činite, može doći do dehidracije, a tijelo će zbog posljedice nedovoljnog konzumiranja tekućine te njenog povećanog gubitka uslijed znojenja, biti umorno i neće moći dati maksimum. Poznata je tvrdnja koja kaže: kad ožednimo, već smo dehidrirali. Vodu valja piti prije i poslije treninga, a tijekom aktivnosti svakih 15 minuta popijte decilitar do dva, ovisno o tome kolika vam je tjelesna težina i kakav je intenzitet treninga.
7. Obavezno istezanje
Na kraju svakog treninga svakako se istežite. Cilj istezanja je opuštanje mišića, povećavanje fleksibilnosti pojedinih zglobova, smanjivanje mogućnosti ozljeđivanja te brži oporavak. Svaku je vježbu istezanja potrebno izvoditi desetak sekundi i ponoviti dva do tri puta. To su vježbe koje se rade polagano i pri kojima treba disati mirno i ritmično. One također služe kako bi smirile organizam i vratile broj otkucaja srca u normalu. Kako biste znali koje mišićne skupine treba istegnuti i na koji način, potražite savjet instruktora.