
"Dovraga, izgledam kao očerupana kokoš!" Ako ste zbog neugledne nakupine masnih, suhih ili obješenih dlaka, na svojoj inače prilično zgodnoj glavi, ovu rečenicu izgovorili više od tri puta u proteklih mjesec dana, vrijeme je da nešto poduzmete. To više nije samo bad hair day, nego bad hair state: kosa koja je suha i bez sjaja, ispucalih vrhova, masna, beživotna ili vječno naelektrizirana ostat će takva čak i ako bijesno odjurite frizeru i promijenite frizuru. Bilo bi bolje da promijenite pristup kosi, da je malo manje maltretirate i počnete je njegovati na pravi način. Kako to učiniti i kako stati na kraj problemu pitali smo Anu Jakopović iz frizerskog salona "Ana" u Zagrebu.
Problem: tanka, ravna i obješena kosa
– Tanku kosu treba redovito šišati jer ona nikada ne izgleda dobro kad je duga, a najbolji se efekt postiže ravnim šišanjem i punim rezom. Naime, za tanku kosu tipično je da ima izuzetno lijep sjaj, a to najviše dolazi do izražaja kad je ošišana oštrim rezom. Šišanjem oštrim rezom iz nje se izvlači maksimum pa ona uvijek djeluje sjajno i zdravo.
Što se tiče njege, treba birati specifične proizvode, u prvom redu preparate koji daju volumen – kaže Ana te dodaje da se tanka kosa može prati i svaki dan jer su šamponi namijenjeni za takav tip kose vrlo nježni i ne isušuju kosu. – No, imajte na umu da je dovoljno jedno šamponiranje, sve više od toga bilo bi za takvu kosu mučenje. Za nju je mučenje i prekomjerno sušenje sušilom za kosu, a posebno ako je uz to navlačite četkama. Dovoljno ju je samo prosušiti sušilom i lagano podignuti od korijena, što se može učiniti prstima ili posebnim nastavkom sušila. Na vrhove uvijek treba nanijeti balzam za njegu ili silikonsko ulje, ili pak ulje makadamije koje je savršeno za zdrav izgled vrhova. S njim treba biti vrlo štedljiv: dovoljna je doslovno jedna kap koju treba staviti na dlan, lagano protrljati o drugi dlan i potom nanijeti na vrhove.
• Proizvodi namijenjeni za povećavanje volumena doista jesu učinkoviti, no nemojte na njima štedjeti, već radije izdvojite više novca za kvalitetniji proizvod. Naime, jeftini proizvodi često sadrže plastične polimere koji oblažu vlas tankim slojem pa ona djeluje beživotno i bez sjaja. Visokokvalitetni proizvodi obično sadrže biljne proteine, primjerice proteine keratina i soje, koji povećavaju volumen kose na puno prirodniji način i ne zagušuju njezin sjaj, već ga ističu.
Problem: oštećeni i ispucani vrhovi
Najvažnije je ispucane vrhove odrezati. Oni se ne mogu nikako spojiti ni izliječiti, nego se moraju odrezati, a zatim kosu valja tretirati pakunzima, maskama i ostalim preparatima koji će je nahraniti, dubinski navlažiti i spriječiti daljnja oštećenja. Vrhovi koji su rezani škarama puno dulje drže kosu zdravijom nego izrezivanje i tanjenje kose koje je u posljednje vrijeme jako popularno. To je lijepo u trenutku kad je frizura tek isfenirana i na ravnoj i glatkoj kosi, ali ne traje dugo i jako loše izgleda kad pustite kosu da prirodno pada u kovrčama ili valovima – objašnjava Ana naglašavajući da bi osobe s tim problemom trebale obavezno koristiti preparate za intenzivno hranjenje kose, kao i ostale proizvode namijenjene za suhu i oštećenu kosu, poput šampona koji je dubinski čiste i daju elastičnost vlasima ili preparata za piling kose koji uklanjaju stare i oštećene stanice.
• Poželjno je redovno stavljanje maske za oštećenu kosu. Ona se u frizerskim salonima obično drži 10-15 minuta ispod posebnog aparata s infracrvenim zrakama koje omogućuju dubinsko prodiranje preparata u kožu vlasišta. Ako to radite kod kuće, prvo operite kosu, zatim nanesite masku, pokrijte je plastičnom vrećicom, omotajte toplim ručnikom te ostavite da djeluje 10-15 minuta. Nakon toga dobro isperite kosu, a poželjno je i staviti regenerator jer maska hrani kosu, ali je ne regenerira. Agresivni šamponi mogu dodatno pogoršati stanje oštećene i suhe kose. Za takvu kosu najbolji odabir su uljni šamponi koji učvršćuju keratin. Pogrešno je uvjerenje da takvi šamponi ne čiste učinkovito kosu zato što ne stvaraju puno pjene: naprotiv, upravo je to njihova najveća prednost jer to znači da ne sadrže tenzioaktivne anione i katione koji imaju izuzetno agresivno djelovanje na strukturu kose.
Problem: masna kosa
– Takva kosa je zapravo najveći problem jer ona vrlo često ima i perut pa je najčešće nije dovoljno tretirati samo u frizerskom salonu, već je potrebno potražiti savjet dermatologa. Naime, postoji jako puno tipova masne kose, a takva kosa najčešće za sobom vuče i neki problem iz organizma, pa treba prvo riješiti uzrok i tek onda poraditi na izgledu kose – kaže Ana Jakopović, koja smatra da su najbolji izbor za njegu takve kose dermatološki i dermokozmetički preparati koji se kupuju u ljekarni. – Važno je naglasiti i da masnu kosu treba prati svaki dan, ali s vrlo malo šampona, te da i nju treba njegovati regeneratorom i balzamom, posebno vrhove.
• Dobar izbor za njegu su losioni namijenjeni za masnu kosu koji se upotrebljavaju poslije pranja i umasiravaju se u tjeme. I još jedno upozorenje: masnu kosu nije poželjno sušiti vrućim fenom ni podvrgavati bilo kakvim agresivnim postupcima i preparatima.
Ako je vaša kosa sklona mašćenju, izbjegavajte balzame koji se ne ispiru: sloj balzama u kombinaciji s naslagama masti čini kosu beživotnom i daje joj ovješen i neuredan izgled.
Problem: naelektrizirana kosa
– Naelektrizirana postaje ona kosa koja je previše tretirana, izmaltretirana i po kojoj se previše radi. U svakom slučaju, danas postoje posebni losioni koji štite kosu od stvaranja elektriciteta – kaže Ana, uz upozorenje da bi takvu kosu bilo najbolje malo odmoriti od svih tretmana i smiriti je blagom maskom i regeneratorom ili blagom masažom.
• Proizvodi koji sadrže proteine svile mogu pomoći u sprećavanju stvaranja statičkog elektriciteta kose, a "naelektriziranost" možete smanjiti i upotrebom drvenog češlja.
Problem: Sijeda kosa
– Sjedine se prekrivaju bojenjem, no ako netko želi imati sijedu kosu, a ima onaj žuti pigment koji daje ružnu nijansu, postoji silver šampon koji to brzo rješava. Prvi put se njime kosa samo opere, a drugi put se drži desetak minuta. Taj šampon treba koristiti dva-tri puta za redom, a zatim prema potrebi, upotrijebiti za svako drugo ili treće pranje. Ne smije se s njim pretjerati jer se može dogoditi da kosa tada dobije plavkast ton. No, kod mladih žena koje imaju tek poneku sijedu vlas za početak su dovoljni i kolor šamponi – kaže Ana. – Osim toga, sijedu kosu treba pojačano njegovati jer je ona suha, šuplja i beživotna. Stoga, ako netko želi zadržati sijede, treba koristiti silver šampon koji ujedno njeguje, a u suprotnom je treba obojiti, vratiti joj pigment i živost.
• Tajna dobrog prikrivanja sjedina je u višetonskom bojenju, koje kosi daje živost i dojam prirodnog prelijevanja boja. Osim toga, kod višetonskog bojenja izrast je puno manje vidljiv te je boju lakše održavati.