
Kud god krenemo, stopala nose težinu našeg tijela, često u neodgovarajućoj obući, s previsokim ili preniskim potpeticama. Zimi ih pritišću čizme, ljeti ih lupkaju japanke – nije ni čudo da koža, osobitona petama, otvrdnjuje, da nastaju žuljevi, kurje oči, da nokti počinju rasti ukrivo… Iako su "najudaljeniji" dio tijela, prema stopalima se trebamo odnositi s punom pažnjom i brigom. Najbolje rješenje je odlazak profesionalnom pedikeru, ali i kod kuće možete učiniti puno za stopala.
Redovita njega stopala uključuje uklanjanje tvrde kože, uredno podrezivanje noktiju te njegu hidratantnom kremom. Pojačana njega nužna je za toplih mjeseci, kada su stopala izložena pogledima, ali i jačem isušivanju, te krajem ljeta, prije povratka u cipele. Tri smo mjeseca hodali okolo u sandalama i natikačama i nije čudo što osjećamo da su namstopala narasla barem za jedan broj i pitamo se kako ćemo ih ponovo ugurati u cipele.
Domaći tretman
Priuštite stopalima raskošan i pravilan kućni tretman. Lakirate li nokte, prvo skinite lak. Zatim kadicu (ili lavor) napunite toplom vodom ukoju možete dodati morsku sol i nekoliko kapi eteričnog ulja. Dobrodošla su ulja lavande, čajevca i eukaliptusa, jer imaju protubakterijski i protugljivični učinak.
U takvoj kupki namačite stopala 20-ak minuta da koža omekša. Zatim osušite noge ručnikom, posebno pazeći na područje između prstiju, gdje vlaga i toplina pogoduju razvoju gljivica.
Prije pedikure dobro je stopala naprskati antiseptičkim sprejem koji će ukloniti eventualne bakterije i spriječiti infekciju ako se porežete.Stopala ćete kod kuće najbolje obraditi pomoću rašpice za stopala s jednom grubljom i jednom nježnijom stranom. Višak kože omekšale namakanjem prvo obradite grubom stranom, a zatim sve doradite nježnijom stranom. Tvrdu kožu možete uklanjati i kamenom plovućcem.
Slijedi rezanje noktiju. Jako je važno rezati ih pravilno, kako bi seizbjeglo urastanje nokta u meso. Nokti trebaju biti odrezani ravno, oko2 mm ispod vrha prsta. Treba im ostaviti četvrtasti oblik i sasvim im malo zaobliti uglove. Zatim rašpicom nježno obradite rubove noktiju.
Višak kožice nemojte rezati, nego ga štapićem za uši namočenim u maslinovo ulje potisnite prema korijenu nokta.
Tretman završite nanošenjem kreme koja će nahraniti kožu stopala i dati joj potrebnu vlagu. Želite li posebno obilno hranjenje, namažite stopala hranjivom kremom, navucite pamučne čarape i pođite na spavanje.
Krema iz kućne proizvodnje
Da bi koža na petama bila mekana, nahranjena i zdrava, nije dovoljno samo skidanje nakupljene kože i povremeno hranjenje, potrebna je svakodnevna njega. Matilda Ivaniš Knez, Primavera aromaterapeutkinja u tvrtki Biovega, objasnila je za Vitine čitatelje kako jednostavno kod kuće mogu napraviti djelotvornu kremu za pete.
Trebat će vam staklenka sa 25 ml mandinga (biljne masnoće, shea maslac) te eterična ulja ruže geranije (tri kapi), lavande (dvije kapi) iindijskog tamjana (dvije kapi). Mandingo, koji je na sobnoj temperaturikrutina, prvo treba otopiti u vodenoj kupelji – dobro zatvorenu staklenku stavite u posudicu sa zagrijanom vodom i pričekajte da mandingo prijeđe u tekuće stanje. U otopljenu biljnu masnoću zatim ukapajte eterična ulja prema receptu, lagano, ali dobro promiješajte žličicom ili štapićem, pa stavite u hladnjak da se skrutne.
Kad se krema stisne, više je ne treba čuvati u hladnjaku. Možda je najpraktičnije držati je uz krevet, kako biste se sjetili nanijeti je svaku večer.
Pripravak potiče zacjeljivanje te je odličan za jako ispucalu, suhu itvrdu kožu, osim toga djeluje protuupalno (lavanda) i smirujuće na kožu. Uvijek se nanosi na vlažnu kožu, a navedena količina dovoljna je za 30 do 45 dana upotrebe.
I za njegu ruku
Mješavina za njegu peta može se koristiti i za ruke, savjetuje Matilda Ivaniš Knez. Zimi će biti pravi spas za osobe s izrazito suhom iispucalom kožom ruku.
Jeste li znali?
• Čak 80 posto žena osjeća tegobe u stopalima kao posljedicu nošenja previsokih potpetica.
• Svako stopalo ima 26 kostiju, dakle u stopalima je čak četvrtina kostiju tijela (ukupno ih je 208).
• Zapuštena koža na petama može biti i 20 puta deblja od one na drugim dijelovima tijela – gruba je, dehidrirana i ispucana, a pukotine mogu biti i bolne.
Najčešće smetnje
• Protiv neugodnog mirisa i znojenja nogu borite se sprejevima i svakodnevnim kupkama s aktivnim tvarima koje sprečavaju razvojbakterija. Nakon pranja na stopala nanesite puder. Nosite obuću i čarape od prirodnih materijala, a obuća neka bude udobna. Cipele možete naprskati sprejem za uklanjanje neugodnih mirisa. U toplim danima što više nosite otvorenu obuću.
• Urastanje nokta u meso nastaje zbog prejakog rezanja rubova noktijui/ili nošenja preuske obuće. Urastanje može pratiti jaka bol i nastanakgnoja. Ne poduzimajte ništa sami, nego posjetite pedikera.
• Kurje oko je zadebljana koža koja prodire dublje u tkivo, oštro bolna na pritisak. Uglavnom nastaje zbog tijesne obuće te zbog pritiska obuće. U lakšim slučajevima ulonite ga pomoću specijalnih flastera, a kod tvrdokornih kurjih očiju obratite se za pomoć pedikeru.
• Gljivice se najčešće javljaju između prstiju – koža je stanjena, crvena, nekad i s mjehurićima, svrbi. Sredstva protiv gljivica treba koristiti i tri do četiri tjedna nakon povlačenja simptoma kako se infekcija ne bi ponovila. Ako su gljivicama zahvaćeni nokti, obavezno potražite liječničku pomoć.
Sol i maslinovo ulje
Čim vam se nakupi višak kože na stopalima, obradite ih rašpicom, pa će i potreba za kompletnom pedikurom biti rjeđa. Jednom tjedno napravitepiling stopala, kupovni ili iz domaće radinosti – šaku morske soli pomiješajte s maslinovim uljem i tom smjesom dobro istrljajte stopala kružnim pokretima.