
Plivanje je više od ljetnog osvježenja: to je odličan sport u nizuaspekata, među ostalim i kad je u pitanju kineziterapija ili liječenjepokretima. No, znate li da prema dostupnim podacima Kineziološkogfakulteta, kako napominje trener plivanja Josip Šimunović, između 50 i75 posto djece i odraslih nikad ne nauči plivati.
– Čak i oni koji plivaju slabi su plivači ili plivaju nepravilno.Gotovo ni jedno dijete koje nije pohađalo satove plivanja u plivačkomklubu ne pliva ispravno, ali to kvalitetnom obukom nije teško ispraviti- kaže Šimunović.
On je prije dvije godine pokrenuo akciju Hrvatska bez neplivača itvrdi da je više od 80 posto njegovih polaznika – djece i odraslih -proplivalo već prvoga dana.
Nismo plivačka nacija
S činjenicom da nismo nacija plivača slaže se i profesor ZoranDraženović iz Centra za sportsko-rekreacijske zdravstvene aktivnosti uZagrebu.
– Nisam baš siguran da Hrvate možemo okarakterizirati kao plivačkunaciju. I oni koji znaju plivati često ne plivaju na pravilan ikvalitetan način. Ne može se reći da netko tko je proplivao doista izna plivati. Osobno se zalažem za to da sva djeca prođu kroz osnovnu školu plivačkih tehnika. Ako stalno govorimo da je plivanje zdrav sport i važan za pravilan razvoj, briga društvane bi trebala završiti samo na provjeri znanja plivanja. Potrebno jerazviti i škole usavršavanja plivačkih tehnika – smatra profesorDraženović. Smatra da djecu treba pravilno naučiti sve četiri plivačketehnike: prsno, leđno, kraul i delfin, uz još neke pomoćne tehnike.
Važno je zrak izdahnuti u vodu
Uz pravilnu tehniku plivanja prva stvar o kojoj treba voditi računa je pravilna tehnika disanja.
– U svim plivačkim tehnikama diše se tako da se zrak izdiše u vodu,a glava se iz vode podiže samo kratko na udah. Kad bismo dulju dionicucijelo vrijeme plivali tako da glavu držimo gore, opteretili bismovratnu kralježnicu. Tijelo tone, a kralježnica kao najduži ljudskiorgan sistemom poluge potiskuje kukove prema niže, sve dublje u vodu, ina taj način otežava plivanje. Uz važnost izdisanja zraka u vodu, važnoje uspostaviti i dobar ritam disanja kako bi nam plivanje kao cikličkaaktivnost, koja potiče razvoj aerobnih kapaciteta, dalo svoj najboljiučinak – kaže prof. Draženović.
Plivanje za bolje zdravlje
Plivanje je idealan sport za rješavanje brojnih zdravstvenih tegobai cjelokupan tjelesni razvoj. Kad se suoče s nekim problemom kretanja,uvijek je prva preporuka, i djeci i odraslima, da se bave plivanjem.
– Teško je izolirati pojmove i reći da je jedna tehnika najbolja zasve, u prvom redu kad je riječ o mladim osobama. Za mlade su dobre svetehnike. Svaka angažira posebne grupe mišića, utječe na njih i razvijaih. Kod lošeg držanja, strukturnih deformacija kralježnice, grudnogkoša, ruku ili nogu, svaka tehnika plivanja zapravo može pridonijetipoboljšanju stanja i preporučljivo ih je kombinirati – objašnjavaprofesor Draženović.
Leđni stil za bolnu kralježnicu
Kad se radi o odraslim osobama koje bi trebale plivati izrekreacijsko-terapeutskih razloga, često se preporučuje leđni stil,koji dominira nad ostalima po izvrsnom utjecaju na bolove u lumbalnomdijelu kralježnice.
– Stručna iskustva govore, međutim, da nekima ta tehnika ne moraodgovarati, da može čak i pojačati bolove, što znači da terapeut uneposrednom kontaktu s pacijentom ipak može najbolje utvrditi koja ćetehnika dati kvalitetne rezultate. Nije svaki čovjek koji se uključujeu terapijski program plivanja u istoj tjelesnoj kondiciji, nema jednakimišićni tonus, i terapeuti s ljudima trebaju postupati pažljivo. Prvipostulat je individualni pristup i stvaranje individualnog programa -objašnjava profesor Draženović te dodaje da je plivanje iznimno korisnoi za unapređivanje funkcionalnih sposobnosti, što znači za poboljšanjerespiratornog i krvožilnog sustava, jer smanjuje utjecaj sile teže iraspoređuje ga na horizontalnu površinu cijelog tijela. Čovjek senajčešće nalazi u okomitom položaju i srce uvijek treba dodatni naporda bi na prosječnoj ljudskoj visini uspostavilo cirkulaciju. Kodplivanja osoba je praktično u ležećem položaju, taj napor se smanjuje icirkulacija je bolja. Jednako tako, voda kao medij omogućuje povećanjeamplituda pokreta, čime se poboljšavaju fleksibilnost u zglobovima imišićna snaga – ističe profesor Draženović.
Svaka je plivačka tehnika dobra
Sve plivačke tehnike kvalitetnoutječu na jačanje mišićne snage ramenog pojasa i mišiće zdjelice. Važnoje kod plivanja da su unutarnji organi s ležanjem na vodi oslobođenipritiska sile teže. Kraul i leđno asimetrične su tehnike, snaizmjeničnim pokretima rukama i nogama. Kod leđnog plivanja olakšanoje disanje, jačaju se mišići gornjeg dijela trupa i mali međurebrenimišići. Prsno i delfin simetrične su tehnike, kod kojih se u istovrijeme izvode zrcalni pokreti rukama i nogama. Kod terapeutskogaplivanja, za različite dijagnoze treba potražiti najbolje rješenje, akad je riječ o obuci mlađih i djece potrebno je kombinirati sve plivačke tehnike.