
Sunce nam daje svjetlost, toplinu i život. No, posljednjih se godina sve više upozorava na opasnosti i oštećenja koja nastaju zbog nepažljivog i pretjeranog izlaganja njegovim zrakama. Reakcija su iritacije i opekline, prerano starenje kože, nepravilna pigmentacija. Istodobno je, srećom, došlo i do velikog pomaka u javnom mnijenju te povećanja svjesnosti građanja o štetnom djelovanju sunčevih zraka. Postalo je jasno: zaštitni faktori iznad 30 u kremama za sunčanje nisu samo marketinški trik nego su nužni za zaštitu kože tijekom ljetnih, ali i proljetnih mjeseci, piše vita.jutarnji.hr.
Različiti tipovi kože
Reakcija na sunce nije ista kod svake vrste kože. Osobe tamnije putiuglavnom tamne brzo, dok su one svjetlije puti znatno osjetljivije itrebaju višestruki oprez kako bi sačuvale kožu bez opeklina.
Prema reakciji kože na djelovanje sunčevih zraka postoji šest fototipova.
Fototip I – posebno bijela koža, pjegice, crvena kosa, plave oči, nikad ne pocrni i uvijek se opeče na suncu.
Fototip II – nešto tamnija koža od tipa I, rijetke pjegice, kosaplava, plave ili zelene oči, slabo pocrni, velika podložnost opeklinamaod sunca.
Fototip III – koža svijetlosmeđe boje, bez pjegica, dobro crni, kosasmeđa, oči smeđe, relativno se rijetko javljaju opekline od sunca.
Fototip IV – koža smeđe boje, bez pjegica, kosa crna, oči smeđe, dobro crni, vrlo se rijetko javljaju opekline.
Fototipovi V i VI odnose se na crnu populaciju.
Koliko vremena provesti na suncu?
Osoba nježnog tena bez zaštitne će kreme na suncu pocrvenjeti većnakon pet minuta. Nanosi li proizvod sa zaštitnim faktorom 25 te ostajena suncu 25 x 5 minuta, teoretski će proći dva sata prije nego što kožapočne crvenjeti. No, u praksi se ne preporučuje boraviti na suncu dvasata, čak ni sa zaštitnim faktorom 25, osobito ne u početku sunčanja.
Valja znati i da vrlo visoki zaštitni faktori (40, 50 i više) neznače potpunu zaštitu ako se predugo izlažete suncu. Oni ne omogućuju40 do 50 puta dulji boravak na suncu, nego su također predviđeni zazaštitu u relativno kratkom vremenu.
Kako koristiti kreme za sunčanje
Potrebno je određeno vrijeme da se mehanizam zaštite iz preparataaktivira, stoga je najbolje kremu za sunčanje nanijeti otprilike jedansat prije sunčanja. Nemojte zaboraviti zaštititi vrat, zatiljak, uši,ristove, listove te udubine sa stražnje strane koljena.
Za osjetljivije dijelove tijela (lice, grudi) treba koristitiposebne proizvode namijenjene za te zone, koji sadrže puno viši faktorzaštite.
Kremu za sunčanje treba koristiti i nakon što koža potamni, no tada se može prijeći na niži zaštitni faktor.
Konačno, sunce je izvor života, ali treba mu se izlagati s oprezom.