
Sunčane naočale već su godinama obavezan modni detalj i naravno da je važno da vam dobro stoje, da želite da su u skladu s modnim trendovima i vašim stilom, no jedino nekome tko živi u potpunoj informacijskoj blokadi to danas može biti i jedini razlog za njihovu kupnju. U današnje vrijeme nemoguće je ne biti svjestan sve veće opasnosti UV zračenja kako za kožu tako i za oči. A zbog ozonskog omotača koji je sve tanji pa se Sunčeve zrake lakše probijaju do Zemljine površine i odbijaju o brojne zrcalne površine (izloge, lim automobila, površinu vode, snijeg), trebalo bi ih nositi tijekom cijele godine, o ljetu da i ne govorimo. U svakom slučaju, kako im je primarna uloga zaštita našeg vida, oblik, boja i dugi stilski i trendovski kriteriji ne bi smjeli biti ono čime ćete se voditi pri odabiru sunčanih naočala. Prvi i osnovni zadatak neka bude odabrati naočale iza kojih će vaše oči i vid biti sigurni, a na što sve pritom trebate paziti, za Vitu objašnjava spec. oftalmologije dr. sc. Nadežda Bilić iz Bilić Visiona, Poliklinike za oftalmologiju, ortopediju i internu medicinu.
Ne manje od 100 posto
Preporuka oftalmologa je da se stekne navika nošenja kvalitetnih sunčanih naočala sa stopostotnom UV zaštitom, ne samo ljeti nego tijekom cijele godine, a stupanj zaštite može se provjeriti na certifikatu o stopostotnoj UV zaštiti koji proizvođači nude uz naočale, kao i posebnim aparatom u boljim optičarskim prodavaonicama.
Kvalitetne sunčane naočale danas, osim UV zaštite, imaju i druge zaštitne slojeve, primjerice antirefleksivni, koji je idealan za ljude jako osjetljive na svjetlo jer im pomaže da gledaju bez škiljenja i suzenja očiju te da voze bez da im se oči zamaraju. Na naočalnu leću mogu se nanijeti i sloj protiv grebanja, sloj protiv zamašćivanja (clean code) i drugi zaštitni slojevi, a postoji i fotoosjetljivi sloj koji se stavlja na dioptrijska stakla. Taj sloj postaje tamniji ili svjetliji, ovisno o količini svjetla koja pada na površinu naočalne leće. Izbor plastika ili staklo prepušten je želji i potrebama kupca. Treba ipak reći da se više od 90 posto sunčanih naočalnih leća u svijetu proizvodi od plastike jer je laganija, ne može se slomiti pri padu, a zahvaljujući različitim zaštitnim slojevima, postaje otporna na grebanje i zabljeskivanje.
Naočale nisu obruč za kosu
Ljudi često pitaju je li bolje da naočalne leće imaju svijetla ili tamna stakla, no to je sporedno. Ključan kriterij pri kupnji je stopostotna UV zaštita. Premda boja naočalne leće nije presudna, za grad su pogodnije sivkaste i smeđe nijanse, a za more zelene, koje još bolje štite. Bolje je da naočale nisu sasvim malene nego da štite i sa strane, osim kod vozača, kojima okvir ne bi smio zaklanjati mrtvi kut. I još jedna napomena: današnja tehnologija izrade kvalitetnih sunčanih naočala je skupa i nikakve jeftine naočale kupljene na nekom štandu ne mogu kvalitetno zaštititi oči. Imajte na umu da nekvalitetna plastika sa štandova iskrivljuje sliku, zamara oči i u pravilu nema 100% UV zaštitu. A što se tiče čuvanja naočala, preporuka stručnjaka je da ih držite u futroli, ne ostavljate na mjestu gdje će ih satima grijati sunce te da ih ne nosite na glavi kao obruč za kosu.
Rješenja za one sa slabim vidom
Osobe koje nose dioptrijske naočale za daljinu imaju nekoliko mogućnosti zaštite. Jedno rješenje su fotoosjetljiva dioptrijska stakla koja tamne na suncu, a pri ulasku u prostoriju posvijetle, pa ne smanjuju ulaz svjetla potrebnog za čitanje u oko. Moguća je i tzv. metalizacija s različitim postotkom zatamnjenja, koja također može zaštititi od sunca, no njezina slaba strana jest što je uvijek ista i kod ulaska u prostoriju nema pogodnost posvijetljenja kao fotoosjetljivo staklo. Još jedna varijanta je "clip on", zaštitni pokrov od plastike u boji, koji se natakne na dioptrijske naočale i štiti od sunca. Pri ulasku u prostoriju jednostavno se podigne ili skine s okvira. Za jako sunce najbolji su izbor sunčane naočale s dioptrijom, što znači da se dioptrijska stakla bojaju u željenu boju. Takve naočale izgledaju kao sunčane i ni po čemu se ne može uočiti da se radi o dioptrijskim naočalama. Kad je o kontaktnim lećama riječ, danas se mnoge proizvode s UV filtrima, ali nošenje sunčanih naočala ipak pruža veću zaštitu.
Što UV zrake čine oku
Pod utjecajem UV zraka očna leća brže stari, a kod dulje izloženosti one mogu izazvati pojavu zamućenja u očnoj leći (katarakta) ili degenerativne promjene na mrežnici – prijevremenu degeneraciju područja žute pjege. Moguća je i pojava solarnog ekcema na vjeđama, kao i alergijska solarna upala spojnice oka (konjunktivitis), koji izazivaju svrbež, iritaciju i suzenje.
Na što paziti
1. Bez obzira na model, boju i oblik, najvažnije je provjeriti imaju li sunčane naočale stopostotnu UV zaštitu. Potrebno je pogledati certifikat o UV zaštiti koji mora ići uz naočale.
2. Pazite na kvalitetu plastike naočalnih leća. Cijena obično prati kvalitetu, ali definitivno treba provjeriti iskrivljuje li naočalna leća sliku jer to može izazvati zamor oka, pa čak i glavobolju.
3. Bez obzira na modne trendove, velike i blago zavinute naočale bolje će štititi oči od UV zračenja nego manji modeli. Boja naočalne leće nije važna, niti znači da će tamne naočale bolje štititi od UV zračenja. Najvažnije je uvijek provjeriti UV zaštitu.
4. Neke sunčane naočale imaju tzv. polariziranu naočalnu leću koja štiti od zablješćivanja. Takve se naočale osobito preporučuju vozačima.
5. Oni koji nose dioptrijske naočale mogu izabrati kupnju sunčanih naočala s dioptrijom koje izgledaju kao obične sunčane naočale, no štite od UV zraka i omogućuju dobar vid.