
Fizikalna gimnastika, pilates, S fitness… dosadašnji su mojipokušaji da sredim svoju liniju i tijelo držim u kondiciji. No, nakonmjesec ili dva pokušaja da u skupini s drugim manje ili višetjelovježbi sklonim ženama i ja održavam svoju formu, svaki bih putodustala. I nadala se kako ću napokon pronaći idealnu tjelovježbu zasebe. Ja, naime, nisam tip koji može predano vježbati u zagušljivomprostoru ispunjenom ženama koje nabrijano tešu kilograme i rastežumišiće. Za mene je to nekako previše nadobudno i naporno. S drugestrane, kako se sve više bližim četrdesetoj, tijelo traži nekuaktivnost kojom bih razgibala svoje mišiće nakon 8-satnog sjedenja zauredskim stolom, piše vita.jutarnji.hr.
Baš kad sam odustala od pokušaja vježbanja cyclinga, prijateljica mepozvala na planinarski izlet na Kalnik. Iako sam se nećkala, na krajusam se ipak odvažila i – nisam pogriješila! Planinarenje i druženje sekipom su me oduševili. Nakon prvog sam izleta, doduše, imala upalumišića i nekoliko dana trpjela bolove u koljenima, ali ubrzo samshvatila kako sam se potpuno zaljubila u hodanje planinama iupoznavanje novih, za mene neotkrivenih mjesta. Sada planinarim većdvije godine. Obišla sam Kamešnicu, Velebit, Plitvice i još mnogamjesta. Dišem punim plućima, a forma mi je na zavidnoj razini. Znam tojer bez problema mogu prepješačiti 30-ak kilometara. Osjećam se dobro ifit, shvatila sam da je planinarenje najbolji način da se u netaknutojprirodi riješim stresa, ali i ojačam svoj organizam. Upravo zato svimapreporučujem planinarenje. Ovako govori 38-godišnja Maja, koja se odneredovite vježbačice pretvorila u strastvenu planinarku, a svoje jetijelo dovela u super formu i kaže da se nikad nije osjeća bolje!
Prednosti planinarenja
Prije nego što i vi odaberete planinarenje za rekreaciju, doznajte koje su njegove koristi za zdravlje:
Hodanje i uspinjanje planinama jača mišiće čitavog tijela, posebno nogu, te pospješuje pokretljivost zglobova.
Potiče imunološki sustav, prvenstveno sposobnost organizma da se obrani od različitih infektivnih bolesti.
Pozitivno djeluje na rad srca i krvotok te pospješuje transport i opskrbljenost krvi kisikom.
Pospješuje izmjenu tvari u organizmu i, uz ostalo, bez posebnogrežima prehrane smanjenje masnoće u tijelu, pa tako i tjelesnu težine.
Relaksira, oslobađa stresa, potiče pozitivne emocije i podiže samopouzdanje.
Kako se pripremiti za planinarenje
Ako se aktivno ne bavite nekim od oblika organizirane sportskerekreacije, najbolje je da otprilike mjesec dana prije odlaska uplanine svakodnevnim brzim hodanjem ili trčanjem postignete fizičkukondiciju. Ako imate problema sa zdravljem, prije negoli se uputite uplanine, obavezno se posavjetujte sa svojim liječnikom. Stručnjacismatraju da prije polaska u planine osobe starije od 50 godina morajuobavezno obaviti specijalistički pregled srca, dok ga onima iznadtridesete preporučuju.
Pomno planirajte izlet
Prije nego što krenete na odabranu planinarsku rutu, dobro proučiteplaninarsku kartu i vremensku prognozu te isplanirajte svoj boravak uprirodi. Iako bi bilo najbolje da se suzdržite od branja cvijeća iostalog bilja, nabavite i proučite kartu zakonom zaštićenog raslinjatoga područja kako ne biste došli u napast te kako biste mogli poučitiekološki neosviještene pojedince. Kako najviše korisnih savjeta možetedobiti od onih koji se već bave planinarenjem, najbolje je da seučlanite u planinarsko društvo, koje zasigurno postoji u vašem mjestu.
Što odjenuti i što ponijeti
Ako ne možete nabaviti posebnu odjeću za planinarenje, najvažnije jeda ona bude sportskog kroja, dakle udobna i da ne sputava pokrete te daje načinjena od prirodnih vlakana. Pri odabiru dajte prednostslojevitom odijevanju, koje je najpraktičnije u planinskim uvjetima,primjerice umjesto jednog debljeg pulovera radije obucite dva laganija.
Uz uobičajenu odjeću obavezno nabavite nepromočivu kišnu jaknu skapuljačom koja je dovoljno široka da je možete navući preko naprtnjače.
Cipele vam u planinama doslovce mogu sačuvati glavu, zato neka budušto solidnije. Kako moraju biti od što kvalitetnijih i čvršćihmaterijala te anatomski oblikovane da bi sačuvale vaša stopala igležnjeve, nabavite ih isključivo u specijaliziranim prodavaonicama, uzsavjet stručnog prodavača. Uz cipele nabavite i posebne čarape bezšavova koje vas ne mogu nažuljati. Nemojte zaboraviti ni kvalitetnesunčane naočale te pokrivalo za glavu koje će vas zaštititi od sunca,koje je posebno jako na visinama.
U obavezan rekvizit svakog planinara spada ni prevelika ni premalanaprtnjača od nepromočiva materijala te, po mogućnosti, anatomskioblikovana. U njoj treba biti kutija prve pomoći, s flasterima,flasterima za žuljeve, sprejem za rane, zavojem, zavojem za zglobove,sredstvom protiv sunčanih opeklina i ugriza insekata, tabletama protivglavobolje, za snižavanje temperature i slično. U naprtnjaču trebastaviti i nožić, baterijsku svjetiljku, planinarsku kartu, osobnedokumente, isključen ali napunjen mobilni telefon te, naravno, ovisno oduljini rute, dovoljno tekućine za piće i hrane za nekoliko manjihobroka.
S kime planinariti
Planinarskih društava u Hrvatskoj ima mnogo. HPD Željezničar, HPDZagreb-Matica, HPD Mosor Split, HPD Kapela… neka su od planinarskihdruštava u koje se možete učlaniti te s njima krenuti u planine. Splaninarskim društvom možete, na primjer, već za 300-tinjak kuna nadvodnevni obilazak otoka Raba i Golog otoka, i to autobusom, trajketomi brodom, uz plaćeni smještaj i polupansion.
Kako planinariti
Iako se, ako planinarite rekreacijski, uopće ne trebate opterećivatinačinom hodanja, vaše ruke neka ipak budu u laktu savijene pod pravimkutom te aktivnije nego inače, a vaš hod neka bude nešto brži nego štoste naviknuli. Kako prije svake fizičke aktivnosti treba zagrijatitijelo, prije nego što započnete s penjanjem, odradite seriju vježbirazgibavanja i istezanja za sve mišićne grupe, a prvih petnaestak dodvadesetak minuta hodajte laganijim tempom.
Kakobiste uštedjeli energiju, duljinu koraka prilagodite usponu te što jeon blaži, vaši koraci neka budu manji. Tempo hoda prilagodite svojimmogućnostima, a ako ste u društvu, pratite brzinu najsporijeg.Otprilike svaka dva sata uzmite kratak odmorite i priuštite si manjiobrok, primjerice energetskupločicu, čokoladu te sušeno ili svježe voće, a otprilike svakih polasata nešto popijte. Stoga na planinarenje ponesite dovoljno tekućine,negazirane mineralne vode, vodom razrijeđen jabučni sok ili laganozaslađen voćni čaj. Na jednodnevni izlet ponesite oko 2 litre tekućine.